V Plané nad Lužnicí přišlo 1300 pacientů o zubní lékařku. Nikde neberou

Už loni, kdy zubní lékařka z Plané ukončení své praxe avizovala, popsal redakci anabázi se sháněním zubaře Milan Vlček ze Sezimova Ústí. Z korespondence, kterou redakci poskytl, bylo zjevné, že stát se k odpovědnosti za zajištění zubařské péče pro občany nehlásí a jedna instituce se vymlouvá na druhou. Povinnost zprostředkovat svému pojištěnci lékaře má zdravotní pojišťovna. Ani ta ale zubní lékaře v dostupných vzdálenostech není schopna sehnat, a tak se pojišťovny uchylují k různým fíglům. Lidem dávají kontakty s telefonními čísly, které už neexistují, na lékaře, kteří pacienty neberou nebo je zahrnují různými vyhláškami a sděleními, za jakých podmínek je lékař může odmítnout. Konkrétní rada pak zní, že seznam zubních lékařů, kteří pacienty přijímají, zveřejňuje Česká stomatologická komora na své webové stránce www.dent.cz. Kdo tam ale zavítá a přihlásí se jako pojištěnec postupně všech sedmi zdravotních pojišťoven, zjistí, že žádný volný zubař není k mání ani v jednom okresním městě Jihočeského kraje. Ani v menších městech jako je Soběslav, Veselí nad Lužnicí, Týn nad Vltavou, Milevsko nebo třeba Blatná. Dokonce ani třeba v Plzni. Už to skoro vypadá, že systém dent.cz nezná jinou větu než – Bohužel jsme žádného zubního lékaře nenašli. V Brně jich ale nakonec nalezl šest, takže snad vyhledávač přece jen funguje. Jen lékaři nejsou.
Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská však loni v rozhovoru pro Jihočeské týdeníky upozornila, že početně je zubních lékařů v republice dost. Ovšem zůstávají hlavně ve velkých městech nebo při hranicích s Rakouskem a Německem, kde je dostatek movité klientely, aby pracovali za hotové, bez smlouvy se zdravotními pojišťovnami. V republice přitom není dost politické odvahy k tomu, aby stát za investici vloženou do vzdělání lékařů zakotvil povinnost odpracovat nějaký čas v systému veřejného zdravotnictví. Byť to jednotliví politici připouštějí jako logické, žádná politická strana nemá odvahu něco takového zakotvit do priorit svého programu. Místo toho se lékařům nabízejí dotace na ordinace a obce se předhánějí v nabídkách nebytových prostor i bydlení. A tak na „představy svého zubaře“ čeká i radnice v Plané.
A co bezprizorní pacienti? Po ukončení praxe musí lékař uložit zdravotnickou dokumentaci svých pacientů na krajský úřad. Od lékařky Evy Voborníkové tak na kraji převzali dokumentaci zhruba 1300 pacientů. Podle Kateřiny Kučerové z odboru zdravotnictví Jihočeského kraje ale tento počet neznamená, že tolik lidí zůstalo bez lékaře. „Kvanta dokumentace nám na kraji zůstávají. Pacienti ji vlastně pro přechod k jinému lékaři nepotřebují. Vyzvedávají si ji především ti, kteří dokumentaci potřebují pro pojišťovnu, když si pořizují zubní náhrady,“ uvedla Kučerová. I po pacientech doktorky Voborníkové eviduje krajský úřad jen jedinou žádost o předání kopie zdravotnické dokumentace. Na kraj tak vlastně situace nedoléhá. Mohou tam žít v naději, že pacienti si nějak poradili.
Poslední otázka zněla, zda krajský úřad vypisuje výběrové řízení na obsazení ordinace za zubní lékařku v Plané? „Konání výběrového řízení může navrhnout podle zákona pouze zdravotní pojišťovna, uchazeč nebo obec, nikoliv krajský úřad. Pokud takový návrh někdo podá, měl by se objevit na úřední desce krajského úřadu, v části výběrová řízení – zdravotní péče,“ sdělila Linda Opolcerová z odboru zdravotnictví Jihočeského kraje. V současné době se tam takový návrh nevyskytuje. Není ani důvod, protože město Planá přímo samo jedná, aby lékaře získalo.
Diskuse k článku