Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • XXVIII. Reprezentační ples města

  sobota 25.1 20:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

  K tanci a poslechu hraje taneční orchestr BARET, večerem provází Ivo Apfel. Host: Freddie Mercury (Peter Paul Pačut).

 • Maškarní bál pro děti

  sobota 25.1 15:00 - Katolický dům, Dačice

  Hry a zábava pro celou rodinu, občerstvení zajištěno.

Zobrazit všechny události
 

V Prachaticích začíná působit městský architekt

Architekt Luboš Zemen se představuje prachatickým zastupitelům. , Autor: L. Kolářová

Architekt Luboš Zemen se představuje prachatickým zastupitelům.     Autor: L. Kolářová

PRACHATICE - Od 1. ledna začne s prachatickou radnicí spolupracovat architekt města. Na základě výběrového řízení se jím stal Luboš Zemen, společník v architektonickém studiu 4DS, které působí v Praze a Českých Budějovicích. Zastupitelům a přítomným občanům se představil na prosincovém zasedání zastupitelstva.

 

Luboš Zemen zmínil, že město má několik velmi zajímavých lokalit, kterým stojí za to se věnovat. Například Malé náměstí nebo prostor bývalých kasáren. A pokud město vyhlásí architektonické nebo urbanistické soutěže bude jeho ambicí, aby se nesoutěžilo jen o nejnižší cenu. Nejlevnější nemusí znamenat nejlepší. 

Opozice v zastupitelstvu vyjádřila uspokojení. "Zřízení pozice městského architekta je završením našeho úsilí," vyjádřil se zastupitel Jakub Nepustil z uskupení Živé Prachatice. Robert Zeman (PRO Prachatice) ale připomněl, že dalším krokem by mělo být zřízení výboru pro urbanismus a stanovení pravidel pro urbanismus ve městě. "To se zatím nepovedlo, poslední studie je stará sedm let a týká se lokality Pod Crčkovem," apeloval Robert Zeman.

Architekt Zemen řekl, že o prostoru kasáren Pod Cvrčkovem už s vedením města diskutovali. Zastupitel Jan Bauer (ODS) se dotázal, jakým systémem bude architekt pro město pracovat a kolik to bude stát. Dostal odpověď, že půjde o smlouvu o pracovní činnosti v rozsahu 400 hodin ročně a ve městě bude Luboš Zemen přítomen jednou za dva týdny v úterý od 8 do 14 hodin. V případě potřeby i jindy. 

Na otázku redakce JčTEĎ, co je pro společníka renomovaného pražskobudějovického architektonického studia lákavé na pozici městského architekta, Luboš Zemen odpověděl: "Je to výzva zkusit se věnovat veřejnému prostoru a urbanismu. Město není zas tak velké, aby se to nedalo zvládnout i při mých dalších aktivitách."

Prachatice tak stojí na startu etapy, kterou jiná města už vyzkoušela. A tamní městští architekti - jako třeba v Táboře nebo v Milevsku, už zakusili i to, že jejich stanoviska buď u důležitých investic nikdo nežádá nebo se jimi státní správa či samospráva stejně neřídí a převažují jiné zájmy. Zřízení pozice architekta města je tak prvním krokem, praxe ukáže, nakolik mu politická reprezentace bude ochotna naslouchat.  

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace