V Prachaticích začíná působit městský architekt


Luboš Zemen zmínil, že město má několik velmi zajímavých lokalit, kterým stojí za to se věnovat. Například Malé náměstí nebo prostor bývalých kasáren. A pokud město vyhlásí architektonické nebo urbanistické soutěže bude jeho ambicí, aby se nesoutěžilo jen o nejnižší cenu. Nejlevnější nemusí znamenat nejlepší.
Opozice v zastupitelstvu vyjádřila uspokojení. „Zřízení pozice městského architekta je završením našeho úsilí,“ vyjádřil se zastupitel Jakub Nepustil z uskupení Živé Prachatice. Robert Zeman (PRO Prachatice) ale připomněl, že dalším krokem by mělo být zřízení výboru pro urbanismus a stanovení pravidel pro urbanismus ve městě. „To se zatím nepovedlo, poslední studie je stará sedm let a týká se lokality Pod Crčkovem,“ apeloval Robert Zeman.
Architekt Zemen řekl, že o prostoru kasáren Pod Cvrčkovem už s vedením města diskutovali. Zastupitel Jan Bauer (ODS) se dotázal, jakým systémem bude architekt pro město pracovat a kolik to bude stát. Dostal odpověď, že půjde o smlouvu o pracovní činnosti v rozsahu 400 hodin ročně a ve městě bude Luboš Zemen přítomen jednou za dva týdny v úterý od 8 do 14 hodin. V případě potřeby i jindy.
Na otázku redakce JčTEĎ, co je pro společníka renomovaného pražskobudějovického architektonického studia lákavé na pozici městského architekta, Luboš Zemen odpověděl: „Je to výzva zkusit se věnovat veřejnému prostoru a urbanismu. Město není zas tak velké, aby se to nedalo zvládnout i při mých dalších aktivitách.“
Prachatice tak stojí na startu etapy, kterou jiná města už vyzkoušela. A tamní městští architekti – jako třeba v Táboře nebo v Milevsku, už zakusili i to, že jejich stanoviska buď u důležitých investic nikdo nežádá nebo se jimi státní správa či samospráva stejně neřídí a převažují jiné zájmy. Zřízení pozice architekta města je tak prvním krokem, praxe ukáže, nakolik mu politická reprezentace bude ochotna naslouchat.
Diskuse k článku