V roce 2017 řešila jihočeská Bezplatná insolvenční poradna 400 případů. Ministerstvo spravedlnosti ji dává zbytku ČR za vzor


„Vznikem insolvenční poradny jsme reagovali na neutěšenou situaci v oblasti oddlužovacích, respektive takzvaně oddlužovacích agentur. Ty totiž často využívaly tíživou situaci jednotlivých dlužníků a poskytovaly jim své služby za nehorázné částky a neváhaly od nich přijmout například i šperky či jiné cennosti,“ nastínil místopředseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Zdeněk Strnad. Pro poradnu na jihu Čech zdarma pracuje kolem 40 lidí.
Podobně to vidí i hejtmanka Ivana Stráská. „K založení této poradny nás vedla velmi neradostná situace, kterou zažívali někteří naši spoluobčané. Zároveň bych chtěla poděkovat panu doktoru Strnadovi, který s touto iniciativou přišel i všem, kteří se do tohoto projektu dobrovolně a prakticky bez nároku na jakoukoli odměnu zapojili. Pro nás všechny zainteresované je pak tou nejlepší odměnou skutečnost, že jsme mohli již řadě lidí v insolvenci takto konkrétně pomoct,“ sdělila hejtmanka. K díkům se přidal i její náměstek Zdeněk Dvořák, který má na starosti sociální oblast. „Jedná se zajisté o více než prospěšnou činnost,“ zdůraznil.
Pochvalu pak dostal zmíněný projekt od ředitele insolvenčního odboru ministerstva spravedlnosti Martina Richtera. „Jsme velmi rádi, že tento v České republice unikátní projekt na jihu Čech existuje a funguje. Na našem ministerstvu jej sledujeme a přemýšlíme nad tím, jak něco obdobného rozšířit do všech koutů naší země, pro které byste mohli být vzorem,“ řekl Richter.
Bezplatná insolvenční poradna působí od února 2016 v Českých Budějovicích a od května 2017 se její působení rozšířilo i do všech okresních měst v Jihočeském kraji.
Diskuse k článku