V Soběslavi spojili Muzejní noc a Noc kostelů. Přišla spousta lidí





























































Informace doplnil fotografiemi žalostného stavu oltáře před restaurováním. Na místě, kde je nyní park, fungoval ještě v první polovině 20. století hřbitov. Vznikl v roce 1570, dříve než kostel, který byl založen v roce 1650. „Zasloužil se o něj Zachariáš Marek Markovský, který byl původně řezník a pak primátor Soběslavi. Dožil se úctyhodných 80 let. Kostel zaplatil. Později byl přistavěn presbytář, kaple sv. Barbory a kamenná kazatelna ve venkovním prostoru. Kostel stavěl jindřichohradecký stavitel. Hlavní oltář vytvořil řezbář, také z Jindřichova Hradce. Zakázka na postranní oltáře sv. Anny a sv. Zachariáše putovala do Čáslavi,“ uvedl Daniel Abazid.
Obnovená krása, takový název nesla 12. noc v Blatském muzeu. Kromě oltáře v kostele sv. Marka se návštěvníci mohli seznámit s dalšími restaurovanými předměty. V Rožmberském domě jim muzejníci představili při dvou komentovaných prohlídkách lidový i měšťanský nábytek a sakrální obrazy. Návštěvníci si prohlédli specifický dekor použitý na truhlách a skříních. Bible a další staré tisky, lidový textil a podmalby na sklo byly ke zhlédnutí ve Smrčkově domě.
V hlavní roli srdce
Interiér kostela sv. Petra a Pavla vyzdobili svými výtvarnými díly studenti soběslavského gymnázia. Tématem bylo srdce. Námět studenti zpracovali pod vedením učitelky Petry Váchové. Návštěvníky zaujala široká škála motivů na dané téma. Od variací na Gustava Klimta, Salvadora Dalího a Vincenta van Gogha přes bijící srdce až po srdce jako most. Nápadité je i srdce podle Andyho Warhola. Nechybí ani Česká republika jako srdce Evropy, ani srdce symbol novomanželů. V evangelickém kostele se po představení loutkového divadla konala přednáška o srdci pohledem kardiologa Jakuba Honka a faráře Richarda Dračky.
Šermířský souboj a bitky za použití středověkých zbraní diváci sledovali v provedení společenství Veselských bojovníků před kostelem sv. Víta. Pak přišly na řadu koncerty. Soběslavský gymnaziální pěvecký sbor Melodico pod vedením Radky Duškové přednesl v kostele sv. Marka skladby staré muziky, klasické české sborové písně, lidové i současné umělé písně. Melodico zpívá již 15 let. Zazněla část Stabat Mater od italského skladatele. Barokní hudbu pak vystřídaly lidové písně a písničky z pohádek. Na klavír zpěváky doprovodila Bohdana Fördösová.
V kostele sv. Víta zazněl koncert žáků a učitelů ZUŠ Soběslav. Přednesli jak hudbu starých mistrů, tak i umělé písně z nové doby. Zaujala hned první skladba od anonymního autora ze 13. století. Programem prováděl tenorista Tomáš Sup, který potěšil posluchače také svým vystoupením. Přednesl například skladbu Nekamenujte proroky od Bedřicha Smetany, od jehož narození letos uplynulo 200 let. „Scházíme se dnes v tomto krásném prostoru, kam vždy lidé chodili načerpat sílu. My dnes můžeme čerpat sílu od našich mladých umělců, kteří nám předávají radost prostřednictvím svého talentu,“ řekl Tomáš Sup. Zazněly skladby pro kytary, flétny, akordeony. Zuzana Vančatová napřed zazpívala slovenskou lidovou Dobrú noc, má milá a pak zahrála na varhany. Závěr koncertu patřil pěveckému sboru ZUŠ. V kostele sv. Petra a Pavla rozezněla varhany z roku 1906 svou hrou sólistka Marie Esslová.
Smrčkův dům
Po celou dobu trvání Muzejní noci až do 22 hodin využilo mnoho návštěvníků příležitost projít si celý Smrčkův dům. Prohlédli si stálé expozice Život na Blatech a Kozácku, Otakar Ostrčil a Soběslav, obrazy z Krajiny Táborska a Soběslavský mincovní poklad. Zaujala sezonní výstava o příslušnících ptačí říše nazvaná Ptačí stavitelé.
Hodinu před půlnocí udělalo zvonění z věže za letošní společnou nocí kostelů a muzeí tečku.
Diskuse k článku