V Soběslavi zbourají školní jídelnu v ul. 28. října a postaví novou. Návrhy na přemístění jídelny za školu neprošly - Jižní Čechy Teď!
29. 3. 2025 9:35

V Soběslavi zbourají školní jídelnu v ul. 28. října a postaví novou. Návrhy na přemístění jídelny za školu neprošly

V Soběslavi zbourají školní jídelnu v ul. 28. října a postaví novou. Návrhy na přemístění jídelny za školu neprošly
V Soběslavi zbourají školní jídelnu v ul. 28. října a postaví novou. Návrhy na přemístění jídelny za školu neprošly
Zobrazit galerii (4)
V Soběslavi zbourají školní jídelnu v ul. 28. října a postaví novou. Návrhy na přemístění jídelny za školu neprošly

SOBĚSLAV – Školní jídelnu v ulici 28. října, kterou kromě Základní školy z ulice Dr. E. Beneše využívá i soběslavské gymnázium, město nechá příští rok zbourat. Důvodem je špatný stav, zejména vlhkost. Na stejném místě vyroste nový objekt. Na posledním zastupitelstvu se o záměru rozpoutala rušná debata. Padaly i protinávrhy, které by jídelnu situovaly jinam. To ale vedení města odmítalo.


V Soběslavi zbourají školní jídelnu v ul. 28. října a postaví novou. Návrhy na přemístění jídelny za školu neprošly - Jižní Čechy Teď!

Místostarosta Pavel Lintner (SNK Nejsme stranou) sdělil, že s výstavbou nové jídelny se počítá už příští rok. Náklady se odhadují na víc než 87 milionů bez DPH. Město doufá, že by mohlo získat až 20 milionů korun z dotačního titulu Ministerstva pro místní rozvoj, určeného pro města s třemi až deseti tisíci obyvatel. „Budeme žádat i o peníze z Krajského investičního fondu,“ dodal starosta Jindřich Bláha (ODS a NK).

Protinávrh: za školou místo kurtu
Zastupitel Jiří Kubeš (Nejsme stranou) upozornil, že pedagogové školy měli jinou představu o umístění jídelny. „Ředitel školy pan Říha ji sdělil loni v srpnu radě města a navrhoval, aby se nechalo zpracovat víc variant,“ konstatoval Kubeš. Rada města návrh ředitele školy odmítla. Z výkresů, které město zveřejňuje na svém webu, mělo již studii od června hotovou.
Zastupitel Jan Podlaha (KDU-ČSL, TOP 09, NK) se nyní přikláněl k tomu, aby nová jídelna byla situována za školu místo tenisového kurtu. „Bylo by to bezpečnější pro docházení strávníků, kterých je 750, z toho skoro pět set představují děti a učitelé základní školy. Navíc by po dobu výstavby mohla stále fungovat dosavadní jídelna,“ apeloval Jan Podlaha. Připustil, že ztráta tenisového kurtu je sice problém, ale jídelna je určitě využívanější.
Vedení města se debata nelíbila. „V průběhu roků 2023 a 2024 jsme se školou jednali a pan ředitel Říha jinou variantu nenavrhoval. Až nad hotovou studií přišel ředitel v srpnu 2024 s návrhem, aby se jídelna vybudovala jinde, protože by pak žáci nemuseli přecházet silnici,“ řekl místostarosta Lintner s tím, že na tenisový kurt nejsou přivedené sítě a je v pásmu stoleté vody. „Kanalizace by se musela vést 150 metrů a elektřina ze strojovny zimního stadionu. Proto jsme řediteli řekli, že to nepřipadá v úvahu,“ dodal Lintner.
Radní Alena Krejčová upozornila, že do jídelny se denně zaváží potraviny a to by do prostoru kurtu byl problém. Zastupitel Vladimír Drachovský (Pro Soběslav) podotkl, že zrušení kurtu by způsobilo tenisovému oddílu potíže. „Náhrada pro tenis by byla možná na nevyužívaném volejbalovém kurtu za tenisovou halou,“ konstatoval Jan Podlaha a dal protinávrh, aby se nechala zpracovat srovnávací studie.

Problém velké vody?
Tomáš Šena (KDU-ČSL, TOP 09, NK) přednesl stanovisko komise výstavby. Ta uznala, že rekonstrukce současné jídelny je nereálná. „Že by mohla být i jiná alternativa umístění, to vím teprve asi měsíc. Komise jednala pouze o současném místě, kde jídelna stojí. Je tam nevýhoda, že žáci musí přecházet silnici, na druhou stranu bychom si jinou variantou dopravu zatáhli na další místo. K zabránění stoleté vodě by se musely vybudovat alespoň dvoumetrové valy, jinak by mohla být budova nepojistitelná,“ uvedl Šena.
Martin Kákona sdělil postoj pirátských zastupitelů: „Byli bychom rádi, aby se jídelna víc přimkla k budově školy. Tím by děti mohly chodit bez přezouvání koridorem. Sportoviště lze kompenzovat jinde a jídelna by mohla být řešena tak, že v přízemí by byl provoz, který lze velké vodě obětovat. Samotná jídelna by mohla být v prvním patře a uvažovat se dá i o dalším poschodí.“
Místostarosta Lintner řekl, že větší bezpečnost na třídě Dr. Edvarda Beneše se dá řešit i jinak, například barevným zvýrazněním. Řeč přišla také na stravování žáků a studentů během výstavby. „Jsme schopni jej zajistit v jiných jídelnách a v tělovýchovných zařízeních,“ uvedl Lintner. Zdůraznil, že žádost o dotaci musí být podána do konce března a v dotačních podmínkách je dokončení stavby do konce roku 2026. „Na ministerstvu nám naznačili, že by určité prodloužení doby výstavby mohli akceptovat, ale jde i o náklady. Stavba má už teď rozpočet přes 87 milionů korun. Na sportovištích za školou býval rybník, bažina. Složité zakládání stavby by tam mohlo projekt dál prodražit,“ podotkl. Radní Michal Pánek (ODS a NK) namítl, že při přemístění jídelny by se dopravní zátěž – zejména auta rodičů přijíždějících pro děti – přesměrovala ke sportovištím, což není žádoucí.

Protinávrhy neprošly
Zastupitelé Podlaha a Kákona formulovali své protinávrhy. Podlaha navrhl vypracovat srovnávací studii pro umístění jídelny na pozemku kurtu a sousední zeleně. Martin Kákona navrhl obecně situování do prostoru mezi městskými sportovišti a školou. Alena Krejčová (ODS a NK) ale upozornila, že plochu územní plán vymezuje jako sportoviště, v případě jídelny by se musel změnit územní plán. Starosta Bláha už se neudržel. „My jsme v radě řediteli Říhovi říkali, aby žádný takový návrh nedával. A je to tady! Když jídelnu umístíme kamkoliv jinam než na stávající místo, vždy někomu ubereme. Ředitel by třeba mohl navrhnout, že jídelnu uděláme na zimním stadionu. Tam je taky prostor,“ podotkl ironicky.
Oba protinávrhy pak získaly jen minimální podporu – tři a pět hlasů. Zastupitelé si byli vědomi časové tísně. Ozvali se také, že by příště chtěli záměry dostat k debatě dřív, než když je vlastně rozhodnuto. Většinou šestnácti hlasů z dvaceti přítomných pak prošel návrh zbourat stávající jídelnu a na tomtéž místě postavit novou, a to podle studie, kterou vypracovala jindřichohradecká projekční kancelář JPS. Zaznělo rovněž, že určité námitky – zejména kvůli nedostatku parkování, měli obyvatelé sousedního bytového domu, ale ty se podařilo vyřešit.
Město na svém webu sděluje, že část pozemku po demolici se využije jako parkovací stání pro sousední bytový dům a část jako příjezdová komunikace zásobování. Vzrostlé stromy v bezprostřední blízkosti objektu mají být z velké části ponechány.

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.