V soběslavské knihovně vystavují projekt třeboňského fondu pro vydru































„Mnohé druhy organismů, které se na našem území vyskytovaly od nepaměti, se postupem času dostaly do křížku s člověkem. Důvodů bylo více, nejčastěji potravní konkurence. Vynikla od chvíle, kdy lidé začali obdělávat půdu. Některé rostliny se staly plevely, některé druhy hmyzu škůdci, některé druhy zvířat škodnou… Některé nežádoucí druhy byly časem vyhubeny, s některými člověk stále bojuje, s některými lidé nastolili mírové soužití,“ uvádí v úvodu k výstavě Jan Nový, ředitel fondu.
Na panelech lze najít druhy jako: volavka popelavá, vlk obecný, bobr evropský, rys ostrovid, kormorán velký, potápka roháč, vydra říční, ledňáček říční, orel mořský, norek americký, medvěd hnědý, los evropský.
Například volavky se živí výhradně živočišnou potravou, především rybami. Kořist chytají pomocí ostrého špičatého zobáku bleskurychlým pohybem hlavy. Volavka může způsobovat citelné škody na rybí obsádce, proto není vítaná kupříkladu na chovných pstruhových potocích.
Takový norek americký patří invazivním druhům. Z chovných lokalit se dostal do volné přírody. Přidělává vrásky rybářům, chovatelům, myslivcům i ochráncům přírody.
U některých druhů lze žádat podle zákona o náhradu způsobené škody. Zákon mezi tyto zvláště chráněné živočichy řadí bobra, losa, medvěda, rysa, vlka a vydru.
Cílem projektu je přispět ke snížení intolerance a napětí vyvolávaném existencí živočichů, kteří způsobují hospodářské škody.
Výstava v knihovně potrvá do 29. října.
Diskuse k článku