Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Od Trosek na Hruboskalsko

  středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

  Beseda.

 • Toulky za poznáním - Antarktida II.

  středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

V Táboře položili věnce k památníku obětem první světové války

 Autor: L. Kolářová

    Autor: L. Kolářová

AKTUALIZOVÁNO - 28.10.2019 11:35

TÁBOR - Dnes úderem desáté hodiny se na táborském náměstí Františka Křižíka uskutečnilo u příležitosti 101. výročí vzniku samostatného Československa slavnostní položení věnců k památníku obětem první světové války. Věnce a kytice věnovali představitelé města, kraje, státních orgánů, armády, politických stran, církví a spolků. Zúčastnili se váleční veteráni a potomci obětí první i druhé světové války.

 

V popředí průvodu byli táborský starosta Štěpán Pavlík a všichni tři místostarostové - Michaela Petrová, Olga Bastlová a Václav Klecanda, europoslankyně Radka Maxová, senátor Jaroslav Větrovský, náměstek jihočeské hejtmanky Jaromír Novák nebo zástupci táborské posádky.

Starosta Pavlík ve svém projevu připomněl osud památníku, před nímž se akt konal. Dílo sochaře Jana Vítězslava Duška bylo na nynější místo přesunuto roku 1929, původně se nacházelo na opačné straně Křižíkova náměstí, kde je dnes umístěn meteorologický sloup. Památník byl doplněn reliéfy hlav a bronzovými deskami se jmény zdejších padlých v první světové válce.

Během nacistické okupace skončily bronzové desky tak jako mnohé kostelní zvony - roztavením pro válečné potřeby Německa. Památník však sochař Dušek uschoval ve svém ateliéru. Reinstalován byl roku 1948 a doplněn novými deskami do současné podoby.

"Osud republiky připomíná osud památníku, u nějž stojíme," zmínil starosta Štěpán Pavlík a zdůraznil, že za současnost vděčíme i padlým, jejichž jména pomník nese.

Za určité faux pas by se dalo označit zařazení vystoupení římskokatolického duchovního Michala Pulce, které následovalo hned po starostovi. Není to totiž katolická církev, která je spjata se vznikem samostatné republiky. Právě naopak. Po vzniku Československé republiky se mezi lidmi šířil odmítavý postoj ke katolické církvi jako zdiskreditovanému nástroji habsburské moci a vyvrcholením byly o Vánocích 1919 bohoslužby v češtině a 8. ledna 1920 oficiální vyhlášení nové, národně pojaté Církve československé. Církev československá husitská existuje dodnes a k Táboru a jeho historii má logicky nejblíže.

Důstojný průvod s kladením věnců měl zhruba padesát účastníků, jen slavnostní hudba už bohužel nezněla naživo od vojenských hudebníků, jak v Táboře bývalo zvykem, ale reprodukovaná z amplionů. Škoda, že si na připomínku událostí před 101 lety našlo cestu vyjma hostů jen zhruba 30 dalších občanů.

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • V. Dvořák z Tábora 

  Reagovat

   

  Přátelé mimo Tábor mě upozornili na příspěvek pana Smrčky protože my si tento článek rozesíláme mezi sebou právě proto, že vyjadřuje pocity nás pamětníků a obojářů. Pane Smrčko když už pomineme jestli se dnes mají nebo nemají připomínat historické události, které se někomu nehodí do krámu, tak Češi jsou pravděpodobně nejvíc ateistická země v Evropě. Jestli nás na ten pietní akt zvete tak byste i nás měli ctít jako lidi bez víry, kteří tam žádného faráře nechtějí a nepotřebujé. Je nás drtivá většina. Je dobře že se Táborsko nenechává válcovat tím, že na nás dnes vyskakuje církev ze všech koutů i když to vůbec neodpovídá složení našeho národa. Je to nová propaganda, snad horší než ta kterou kritizujete na době komunismu. Tak by skutečně panu farářovi příslušelo, aby byl v kostele se svými ovečkami a nás neobtěžoval. Škoda že to nerespektuje naše radnice naše reprezentantka a šlape po názoru většiny. Nebo se občanů ptali jestli tam církevní projevy chtějí?

  Vloženo 4.11.2019 06:52:33

 • Jakub Smrčka 

  Reagovat

   

  Musím se zde zastat vystoupení faráře M. Pulce, který hovořil k věci a zcela výstižně. Nevím, kdo z diskutujících byl přítomen, ale k obsahu jeho proslovu se, zdá se, autorka vyjádřit nedokáže. Vytahovat v roce 2019 konfesně politické karty předminulého a minulého století je úplně mimo a poté, co už si Táborsko své tažení tohoto druhu letos jednou odbylo, je opakované brnkání na strunu politické nenávisti ke katolické církvi doslova trapné. Toto aplikování "historických souvislostí" a mi připomíná média z doby před 30 lety a jejich ideologické mentorování. Tento styl je pro mne zklamáním.

  Vloženo 3.11.2019 15:04:27

 • jan 

  Reagovat

   

  Paní redaktorka uvádí historické souvislosti. Co je na tom špatného ? Neměli bychom se snažit upravovat historii naší země podle toho, jak se to komu zrovna hodí.

  Vloženo 28.10.2019 18:20:18

 • Jan 

  Reagovat

   

  Bravo redaktorce ve zmínce o církvi Československé!

  Vloženo 28.10.2019 15:51:40

 • Zdenek 

  Reagovat

   

  Postřeh paní Kolářová! Vystoupení katolického faráře je asi tak příhodné jako pozvat na akt k 21. srpnu zástupce ruské ambasády. Ale co se divím. Katolíci se dneska nemístně cpou všude na různý oslavy obcí, kde drtivá většina lidí vůbec není věřících nebo mají jiné vyznání a vůbec nechápou, proč starostové tuhle partu protěžujou.

  Vloženo 28.10.2019 11:29:48

  • Pan Hašek 

   Reagovat

    

   By měl radost, to byl takový milec katolických prelátů:-)

   Vloženo 28.10.2019 11:51:51

   • Jarmila 

    Reagovat

     

    Podivné, že se tvůrci programu nezamyslí nad historickými souvislostmi.

    Vloženo 28.10.2019 12:34:22

  • Jan 

   Reagovat

    

   Mluvíte mi z duše..

   Vloženo 28.10.2019 15:52:36

  • Vanous 

   Reagovat

    

   Jen tak mimochodem je to 101 let, rozdmycháváte vášně tam, kde už žádné nejsou. Byť je pravda, že katolická církev nebyla zrovna pro vznik ČSR.

   Vloženo 28.10.2019 18:40:58

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace