V táborské husitské církvi oslavili v sobotu zpěvem dvě výročí


















































V předvánoční době, kdy pořádáme koncerty, je dost zima. Proto jsem si řekla jsem si, že tedy něco uspořádáme v období, kdy jsou teplejší dny. Sice dnes také vše koronavirus ovlivňuje, ale už jsme nic rušit nechtěli,“ sdělila farářka táborského sboru Kamila Magdalena Lukasová.
Na úvod vystoupil patriarcha CČSH Tomáš Butta, který třeba připomněl Jistebnický kancionál. Památka obsahuje duchovní písně v latině a češtině z 15. století.
Na festivalu se zúčastnili zpěváci čtyř pěveckých sborů. Z Prahy přijela část sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra. Zpěvačky a zpěváci přednesli písně s latinskými a českými texty i italskou renesanční skladbu. „Náš sbor má letos 20 let výročí,“ uvedla jejich sbormistryně.
Jako druzí v pořadí se před posluchače postavili členové domácího pěveckého sboru táborského Hlaholu. Sbor pod vedením své sbormistryně Hany Schläferové zazpíval třeba indiánskou píseň, renesanční španělskou píseň a irskou baladu.
Jako další se představil sbor z Ratměřic ve středočeském kraji. Zazněla skladba od W. A. Mozarta nebo od skladatele z Hronova tisíc let starý text Zdrávas hvězdo mořská. Na závěr svého vystoupení přednesli skladbu Svatý Václave skladatele Jindřicha Jindřicha, rodáka z Chodska.
Posledním sborem byl Bacha, baby z Příbrami ve složení ženy a pár chlapů, jak řekla jejich sbormistryně a uvedla: „Zpíváme lidové písničky, spirituály.“ Písně byly doprovázené na kytaru, zazněla flétna a sóla jednotlivých zpěváků. Sbor přednesl také několik jihočeských písní.
„Přejme si zdraví a zazpívejme si společně píseň Aby nás Pán Bůh miloval,“ vyzvala na závěr programu Kamila Magdalena Lukasová.
Na stěnách sálu visí obrazy malířky Anny Sypěnové z Přerova, zapůjčené jsou na půl roku.
Diskuse k článku