V táborské nemocnici provádí lékaři obraty miminek zevními hmaty do polohy hlavou dolů - Jižní Čechy Teď!
30. 12. 2024 11:21

V táborské nemocnici provádí lékaři obraty miminek zevními hmaty do polohy hlavou dolů

TÁBOR - Poloha plodu koncem pánevním znamená, že miminko je v děloze otočené zadečkem směrem do pánve a hlavičku má pod žebry maminky. Tato poloha často vyvolává mezi maminkami obavy a volí pak porod císařským řezem, mnohdy zbytečně a unáhleně.„Pravdou však je, že s touto polohou lze miminko za určitých podmínek porodit přirozeně, stejně jako když je miminko otočené hlavou dolů. A my se tomu rozhodně nebráníme,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení v Táboře Štěpán Hájek.

Lékaři v táborské porodnici provádí také obraty miminka zevními hmaty, kdy za ultrazvukové kontroly ručně otočí miminko v děloze z polohy koncem pánevním do polohy hlavičkou dolů. Tento manévr vyžaduje značnou zručnost a vždy mu předchází gynekologické vyšetření, včetně individuálního posouzení, zda je tento postup pro maminku i miminko vhodný.

Zevní obrat obvykle provádí mezi 36. a 38. týdnem těhotenství, kdy miminko není příliš velké a v děloze je dostatek plodové vody, což zajišťuje dostatečnou pohyblivost. Tyto podmínky jsou nezbytné pro bezpečný obrat miminka bez většího rizika pro matku a dítě. „Naším cílem je neustále zlepšovat naše služby a poskytovat tím komplexní péči a podporu nastávajícím maminkám tak, aby byl jejich porod tím nejbezpečnějším a nejpozitivnějším zážitkem,“ dodává primář Hájek.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.