V Temelíně testují autonomní drony - Jižní Čechy Teď!
včera 18:23

V Temelíně testují autonomní drony

V Temelíně testují autonomní drony
Zobrazit galerii (3)
V Temelíně testují autonomní drony

TEMELÍN – V temelínské jaderné elektrárně energetici zkouší využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách. Dron se v tomto případě dokáže samostatně orientovat a vyhodnocovat stav zařízení bez lidské obsluhy i podpory satelitní navigace.





Dron, který nevyžaduje obsluhu, ale pouze sám zkontroluje požadované místo. Tento systém moderní kontroly aktuálně testují v Jaderné elektrárně Temelín. Bezpilotní zařízení navrhli experti tak, aby uživatel pouze zadal místa, která je potřeba zkontrolovat. Samotný let, volba trasy i detekce případných závad už pak probíhá zcela v režii dronu. ČEZ ve spolupráci s Výzkumným a zkušebním ústavem (VZÚ) Plzeň tuto novinku v těchto dnech testoval v Jaderné elektrárně Temelín.

„Pomocí speciálního software a pokročilé senzoriky zvládne dron nejen pohyb v členitém terénu bez satelitního signálu, ale také sám rozhodne o optimální trajektorii, dokáže se opakovaně přiblížit ke kontrolovanému místu s milimetrovou přesností a bezpečně se vrátí na místo startu. Za pomoci umělé inteligence dokáže vyhodnotit místa, která pak vyžadují nějaký druh údržby nebo opravy,“ vysvětluje Filip Schmidt, vedoucí odboru Životnost technologií z Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň a dodává, že projekt vzniká za podpory Technologické agentury České republiky.

V Temelíně odborníci z VZÚ Plzeň a Fly4Future autonomní dron testovali v jednom z pomocných provozů, konkrétně v úpravně chladicí vody. „Zatím to bylo o tom, zda se dron v členitém terénu dokáže samostatně pohybovat a sesbírat potřebná data. V tomto směru to splnilo svůj účel,“ dodává Filip Schmidt.

Drony a roboty využívá ČEZ ve spolupráci s dodavateli už při kontrolách velkých nebo špatně přístupných míst. V Temelíně to jsou například kontroly chladicích věží, Dukovanech v minulosti odborníci ověřovali stav vnitřních částí kondenzátoru. „Využití dronů a umělé inteligence se stává realitou i pro jádro. A není to v rozporu s prioritou zajištění bezpečnosti, naopak, posiluje naše možnosti. Před ostrým využitím každou technologii velmi pečlivě testujeme v chráněném prostředí. Chceme být stále na špice technologického vývoje, abychom drželi předpoklady pro efektivní nejméně šedesátiletý provoz,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Testování autonomního dronu v Temelíně je dalším krokem ČEZ při zavádění moderních technologií v provozu jaderných elektráren. Už několik let využívají energetici například umělou inteligenci při snižování vlastní spotřeby nebo právě při vyhodnocování dat, které sesbírají drony během kontrol.

Marek Sviták

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.