Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Včelaři se potýkají s úhynem včelstev, medu bude méně

JIŽNÍ ČECHY – Počasí a ve větší míře rozšířené onemocnění včel ovlivní produkci medu v letošním roce. Nejen v jihočeském regionu se včelaři u svých včel ve velkém počtu potýkají s varroázou, což je infekční onemocnění napadající plod i dospělé jedince. Podle předsedy českobudějovické okresní oraganizace Českého svazu včelařů Josefa Zimena poslouží jarní produkce medu vesměs pouze k obnově oslabených včelstev.

 

"Někteří včelaři otevřeně říkají, že mají skutečně velké výpadky u včel, jiní zatím neví. Když se vytáhnou podložky, je měl ve dvou uličkách a to je slabé. Dokud bude počasí jako teď, tedy kolem minus čtyř, pěti stupňů, tak by to ještě šlo. Jestli ale přijdou velké mrazy, osmnácti -, dvacetistupňové, tak se to na těch dvou uličkách neprohřeje a pomrzne to,” vysvětlil Josef Zimen.

Letošní produkci medu ovlivní to, kolik včelstev nakonec přežije. Důležité bude jarní počasí. To loňské bylo dobré, takže jarního medu bylo celkem dost. Ovšem potom přišla velká horka a bouřky, které negativně ovlivnily další množství medu. "Jak to bude letos, uvidíme na konci března, začátkem dubna. Zatím jsou to jen takové prognózy. Je už ale jasné, že letošní produkci ovlivní obrovský výpadek včelstev. Bude nižší. Jarní, květový, med v mnoha případech poslouží jenom k obnově včelstev, aby se dostala do síly a do rozvoje. Tam, kde přezimuje jen menší množství včel, přinesou málo květového medu, rozhodně ne pro včelaře, aby mohl vytáčet,” dodal Josef Zimen.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace