Ve Špejcharu v Želči od soboty vystavují artefakty z dílny Jiřího Trnky a jeho rodiny





































Ta je věnovaná jednak dílu Jiřího Trnky, ilustracím z dílny jeho ženy Heleny, architektonickým návrhům jejich syna Jiřího, pracím snachy Heleny, vnučky Heleny a fotografiím, které pořídil na svých cestách jeho vnuk Jiří Trnka nejmladší. Další vnuk Jakub na vernisáži zahrál na bicí.
Publikace Jiří Trnko, mám tě rád si vypůjčila název od Jana Wericha, který se vyznal: Jiří Trnko, já tě mám rád. Oba umělce pojilo vzájemné přátelství a oba byli v roce 1963 oceněni titulem národní umělec. Na vernisáži Pavel Šmidrkal zmínil, jak publikace postupně vznikala.
Pak čtveřice Trnkových blízkých, kteří na výstavě byli osobně přítomní, snacha Helena Trnková, vnučka Helena a vnuci Jiří a Jakub knihu zlehka pokřtili oborským pivem. Zájemci si knihu ještě vonící tiskárnou mohli v Galerii Špejchar zakoupit. Všichni si ji pak nechali od přítomných Trnkových na místě podepsat.
Výstava má široký záběr. Lze si tu prohlédnout loutky, panenky oblečené do šatů vytvořených kostýmní výtvarnicí Trnkovou snachou, fotografie, ilustrace od Trnkovy ženy Heleny, architektonické projekty a realizace Jiřího Trnky mladšího a spoustu dalších zajímavých věcí. Například Člověče nezlob se od Jiřího Trnky mladšího láká ke hře. Prostor je věnovaný také nejmladším členům rodu.
Návštěvníka pohltí sympatické kouzlo, které z výstavy a jejích tvůrců vyzařuje. Výstava v Galerii Špejchar potrvá měsíc do 5. října.
Diskuse k článku