Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Ponožkový Fantom

    neděle 26.1 15:00 - ZUŠ Vítězslava Nováka, Janderova II / 165, Jindřichův Hradec

    Divadelní představení.

  • Syndibád

    neděle 26.1 15:30 - Vimperk, MěKS

    Vimperský kašpárek – divadlo Studna.

Zobrazit všechny události
 

Ve Svatkovicích si připomínali 110 let hasičského sboru

SVATKOVICE - Hasiči ze sboru ve Svatkovicích na Písecku fungují už od roku 1962 v úzké součinnosti s hasiči ze sousedního Rákova. Mají společný výbor, společnou pokladnu, společný tým Svatkovice - Rákov pro hasičské soutěže, ale historie obou sborů je odlišná a každá obec si stále udržuje svůj sbor. V Rákově je sbor starší, loni slavil 120 let, ve Svatkovicích letos 110. A byla to velká sláva, na kterou byli pozváni i zástupci hasičských sborů z celého okrsku.

V sobotu odpoledne hasiči sborů bernartického okrsku ve slavnostních uniformách v čele se starostou svatkovického sboru Františkem Pekárkem, starostou okrsku Zdeňkem Patceltem a starostou obce Pavlem Souhradou nejprve pochodovali k pomníku padlých v první a druhé světové válce, kde zazněla státní hymna a byl položen věnec. Poté proběhl slavnostní nástup před kulturním domem a členové sboru obdrželi čestná uznání, bylo uděleno pět medailí za příkladnou práci, a to Václavu Brčákovi, Ladislavu Střízkovi, Miroslavu Čapkovi, Vítězslavu Patceltovi a Pavlu Hrůzovi, ten jediný se omluvil. 

Dodatečně také převzal pmětní medaili ke stému výročí republiky František Koudelka a tři členové sboru obrželi medaili za zásluhy - Josef Čapek, Josef Koudelka, který je nejstarším svatkovickým hasičem, a starosta sboru František Pekárek. Zástupci obcí a sborů okrsku, kteří se slavnosti zúčastnili, dostali na památku výročí skleněnou plaketu. 

Pavel Souhrada, starosta městyse Bernartice, kam Svatkovice spadají, připomněl zásluhy hasičů a také historii Svatkovic. Starosta sboru František Pekárek zas pohovořil o začátcích hasičů v roce 1909 i o současnosti. 

Domácí hasiči se pochlubili udržovanou Tatrou a spřátelení hasiči z Nemějic přivezli svoji historickou stříkačku, kterou kdysi tahali koně, ale dnes se musí hasiči zapřáhnout sami, aby sousedkům předvedli, že jejich nádherný stroj je stále funkční. Mladí hasiči z Bernartic přispěli do programu ukázkou hašení a přizvali i další dětské zájemce, aby si šli zkusit zapumpovat z ruční stříkačky, Když proudy zamířily do publika, bylo veselo. 

Vyhrávala kapela B Quintett, děti si užívaly trampolínu nebo skákací hrad a dospělí si se zájmem prohlíželi vystavené dobové fotografie z práce hasičů. 

Víc o historii obce i hasičů přinesou Milevské noviny. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace