banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vojenský den 2019 v Libořezích

  sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

  Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

 • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

  sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

  Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Ve Velenicích vyrobili historický trolejbus pro muzeum v Anglii

Historické trolejbusy , Autor: Jiří Kovář - Galerie a muzeum České Velenice

Historické trolejbusy     Autor: Jiří Kovář - Galerie a muzeum České Velenice

ČESKÉ VELENICE - Zlaté české ručičky se opět ukázaly. Parta nadšenců z Galerie a muzea v Českých Velenicích totiž sestrojila repliku prvního londýnského trolejbusu z počátku 20. století. Červený vůz vystaví v muzeu historických trolejbusů ve Velké Británii, kde bude vozit turisty.

 

Angličany zaujala funkční replika trolejbusu, který jezdil v Gmündu od roce 1907. Vůbec první trolejbus ve střední Evropě před téměř třemi lety znovu přivedla k životu velenická společnost s názvem GaMu. "Když jsme ho představovali, tak se v publiku objevil jednatel anglického muzea ze Sandtoftu u Mancherteru, který se na to přiletěl podívat. Pak se mi ozval, začala korespondence a asi po roce jsme na břehu Temže ujednali, že postavíme repliku prvního trolejbusu, který jezdil v Londýně," vypráví Jiří Kovář z Galerie a muzea v Českých Velenicích. Jako návod ke stavbě posloužily dobové fotografie i krátký film.

Trolejbus pro Londýn ale pochopitelně vypadá úplně jinak, než jaké známe dnes. Jde v podstatě o elektromobil. "Je dlouhý přes šest metrů, široký přes dva a kabina je z jasanového dřeva. Vešlo se do něj 25 sedících lidí a jeden šofér," popisuje Jiří Kovář a dodává, že i když trolejbus vypadá jako za starých časů, v jeho útrobách je moderní elektronika.

Výroba historického trolejbusu v Českých Velenicích trvala přes jeden rok. Do Anglie by měl odcestovat na podvalníku 4. května.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace