Velikonoční hrkání v Třeboni nahradilo zvuky zvonů
















V půl sedmé večer pak na Masarykově náměstí proběhnou Velkopáteční obřady a v půl osmé pak historickým centrem Třeboně projde průvod se svícemi. Na Bílou sobotu vyjde průvod s hrkačkami a kadidelnicemi v 9 a 12 hodin, večer se pak opět na náměstí bude konat mše. Ta na stejném místě proběhne i v neděli v půl jedenácté dopoledne a následovat bude průvod a žehnání městu.
„Velikonoční hrkání společně s bohoslužbami na náměstí probíhá v souladu s mimořádnými opatřeními vlády, přesto jde o ojedinělý způsob, jak vnést do veřejného prostoru sváteční atmosféru a úctu ke křesťanské tradici,“ zmínil za spolek Žít Třeboní Aleš Kratochvíl.
Trasa hrkání začíná vždy v kostele sv. Jiljí a Panny Marie Královny a vede ulicemi Březanova, Masarykovo nám (Mariánský sloup), Žižkovo nám., Rožmberská, Masarykovo nám., Masné krámy a Husova zpět do kostela.
Velikonoční hrkání je náhradou za zvuky zvonů, které zpravidla oznamují radostné události. Během velikonočního tridua se naopak připomínají události bolestné. Na Zelený čtvrtek byl Ježíš Kristut zrazen a zajat, na Velký pátek byl mučen, ukřižován a pohřben. V hrobě pak odpočíval po celou Bílou sobotu. „Proto v tyto tři dny nezvoní zvony, ale ozývá se smutný zvuk dřevěných hrkaček. A protože tento pokyn vydal papež, lidově se říká, že zvony uletěly do Říma,“ připomněl Aleš Kratochvíl.
Sedm hrkaček představuje sedm bolestí matky Ježíše Krista. O Velkém pátku průvod zahrnuje i nesení kříže, které se cestou vztyčí při čtrnácti zastaveních, z nichž má každé svůj příběh. Bílá sobota je pak dnem proměny zahalené do tajemství Ježíšova hrobu. Kouř z kadidelnic tak má připomenout pomíjivost, ale také povolat k novému životu.
Diskuse k článku