Velitel městské policie v Písku: Covidová opatření byla často protichůdná. Od botiček ustupujeme - Jižní Čechy Teď!
11. 2. 2022 12:22

Velitel městské policie v Písku: Covidová opatření byla často protichůdná. Od botiček ustupujeme

PÍSEK – Strážníci musejí v době covidové řešit případy, na které nebyli v minulých letech tak úplně zvyklí. Jak přistupovali k porušování vládních opatření, na to odpovídal v rozhovoru velitel městské policie v Písku Martin Macháček. Zamyslel se i nad tím, proč ubylo přestupků, jak se osvědčuje placení parkovného přes mobilní aplikaci a co pomáhá v boji proti autovrakům v ulicích.

Velitel městské policie v Písku: Covidová opatření byla často protichůdná. Od botiček ustupujeme - Jižní Čechy Teď!

Změnil covid práci městské policie? Jaký byl pro strážníky minulý rok?

Byl zvláštní. Museli jsme částečně upustit od standardní činnosti, protože bylo potřeba se věnovat kontrole naplňování vládních opatření, která někdy vznikala ze dne na den, byla mnohdy protichůdná a často nesrozumitelná. Někdy byla vládní nařízení strohá a bez právních výkladů. Abychom mohli opatření vůbec vymáhat, vedení městských strážníků napříč republikou si musela nechat dělat vlastní právní výklady toho, co vláda schválila. Nakonec jsme se s tím poprali. U protiprávních jednání při porušování vládních opatření a další související legislativy jsme řešili vše, co se dalo. Ale vše jsme zejména kapacitně obsáhnout nemohli.

Z pohledu laika se zdá, že porušení některých opatření je pak v praxi skoro nepostižitelné. Je to tak?

Pro nás by opatření byla vymahatelná, jenže vznikaly výklady nezávislých právníků a někdy i soudců, kteří vládní opatření rozporovali. Pokud oni negovali to, co vláda nařídila, tak jsme se do postihů nepouštěli, ale události postupovali ke správnímu řízení. Dalo se totiž předpokládat, že soud následně opatření zruší. Pokud se pak opatření ukáže jako protizákonné, pohybujeme se na velmi tenkém ledě.

Můžu si to tedy představit tak, že když jedete na oznámení, že někdo nemá nasazenou roušku, vyřešíte to na místě domluvou, pokud si dá dotyčný říct?

Ano. Pokud lidé uposlechli po domluvě, nic víc jsme neřešili. Kdyby ale člověk opatření porušoval opakovaně, pak by to strážníci řešili.

Docházelo v Písku ve větší míře k výjezdům do otevřených hospody, které měly být kvůli covidu zavřené? V novinách jsme jeden takový případ popisovali. Dělo se to často, nebo šlo o výjimku?

Šlo spíš o výjimečné situace, ale stávaly se. Spíš docházelo k tomu, že lidé nechtěli opustit provozovnu po určené hodině večer, jak nařídila vláda. A obsluha je musela vykazovat někdy i za pomoci přivolaných strážníků.

Posunulo se za dva roky pandemie alespoň vydávání opatření, aby si nemusel velitel městské policie v každém okresním městě zadávat vlastní právní výklad?

Je tu neustálý vývoj. Díky tomu, že vznikla spousta právních výkladů a dočkali jsme se i prvních soudních rozhodnutí, která vládní opatření napadala, tak i samotná vláda je z mého ohledu ve striktním nařizování opatrnější. Je umírněnější a soustředí se spíš na zásadní témata. Bohužel se dříve objevovalo spoustu legislativně rozporuplných nařízení. Vánoční trhy se rušily, farmářské už se konat mohly. Jídlo u výdejního okénka jste si mohl koupit, ale nesměl jste ho tam konzumovat. Stačilo pak popojít dva metry a už to možné bylo.

Proměnila se i klasická činnost městské policie?

V rámci období nouzových stavů a opatření jsme pozorovali pokles standardních přestupků. Je otázka, jestli je to jen zásluha nouzového stavu, nebo je to i tím, že se strážníci museli věnovat více i jiným činnostem. Evidujeme totiž velký nárůst přestupků v souvislosti s covidovými opatřeními, probíhalo i hodně kontrol, takže je jasné, že to muselo mít dopad na běžnou činnost městské policie.

Jak jste na tom personálně s počty strážníků?

Jsme v podstavu tří lidí, které teď hledáme ve výběrovém řízení. Jeden strážník nám odešel do důchodu, jeden rozvázal pracovní poměr dohodou a další místo je dlouhodobě neobsazené, protože se nedařilo najít ty správné uchazeče. Máme vypsané výběrové řízení a čekáme na zájem uchazečů.

V souvislosti se složkami IZS a třeba i městskou policií se mluvilo o možné povinnosti očkování proti covidu, i když nová vláda chce vyhlášku zrušit. Jak jste téma řešili vy?

Vyhláška původně říkala, že do prvního března bychom měli být minimálně 14 dní po druhé dávce očkování. Vláda vyhlášku nakonec zrušila, ale věřím, že problém by s tím u nás nebyl. Kolegové, kteří doposud očkovaní nejsou, byli odhodláni se nechat očkovat. Jestli budou chtít všichni očkování podstoupit i po zrušení povinnosti, to nevím.

Od politiků a odborářů zaznívaly obavy z výpovědí policistů, zdravotníků a hasičů, kteří by s povinným očkováním nesouhlasili. Vy jste tedy obavy neměli?

Pokud by očkování bylo povinné, měli jsme od strážníků zpětnou vazbu, že by ho podstoupili. Chápu, že v celorepublikovém měřítku by to možná problém byl, ale v případě písecké městské polici ne.

Byla pro vás novou zkušeností i loňská demonstrace odpůrců očkování a vládních opatření v době uzávěry okresů, kdy jste asistovali Policii ČR? Uzavřené náměstí a kontrola bydliště demonstrantů, to přece není tak časté…

Demonstrací v Písku už proběhlo několik. Pokud jde o tu v minulém roce, ta nám dala novou zkušenost a zase jiný pohled na věc. Policie České republiky k takovým opatřením přistupuje, když se čeká větší počet účastníků, nebo jsou pozvaní problémoví účastníci. Naštěstí demonstrace probíhala pokojně. Co se týče například posledního shromáždění, které se konalo před pár týdny, k tomu policie žádná speciální opatření nepřijímala. Ani nebyl důvod, protože už nebyl vyhlášený nouzový stav a nehrozilo masivní porušování vládních opatření.

V Písku probíhá vylepšování systému plateb za parkování. V centru je možné platit i přes mobilní aplikaci, městská policie zároveň elektronicky kontroluje platby přes focení poznávacích značek. Jak se systém zabíhá?

Role městské policie je v tomto kontrolní a represivní. Snažíme se, aby byla kontrolní činnost co možná nejednoduší a provázaná, což se podařilo. Aplikací v telefonu strážník načte registrační značku vozidla a prakticky ihned dostane zpětnou vazbu, zda je zaplacené parkovné.

A projevuje se to na přestupcích? Já jako řidič teď kvůli obavám z pokuty ochotně zaplatím za parkovné násobně víc, když můžu pohodlně přes aplikaci prodloužit dobu stání a připlatit si. Mobil mě také upozorní, že předplacená doba končí…

Přesně takto jsme systém s odborem dopravy a Městskými službami natipovali, aby byl uživatelsky jednoduchý. Když člověk zaparkuje v centru, jde si něco vyřídit a sedne si na kávu, nemusí chvátat k autu a přes aplikaci jednoduše prodlouží dobu parkování. Strážník v terénu pak přes svůj systém na jedno kliknutí vidí, že doba parkování byla prodloužena. Proběhne pak rutinní kontrola bez represe. I pro nás je to příjemnější, protože ubývá otravování lidí a nedorozumění. Když strážník dával na auto botičku a do toho přišel řidič, následovalo ne zrovna příjemné jednání. Naším záměrem bylo i to, že novým systémem parkování odbouráme botičky, což se podařilo. Botičky dáváme prakticky jen z jedné desetiny případů, zejména u recidivy.

Máte odhad, kolik lidí, kteří v jeden moment parkují v centru, využívá aplikaci, a kolik jde zaplatit k automatu, kam se ručně zadává i SPZ?

Pořád se převážně využívá parkovací automat. Věřím ale, že Písečáci o aplikaci vědí, protože město ji propagovalo. Informační kampaň je vidět i na automatech samotných. Myslím, že kdo si rozumí s technologiemi, už má aplikaci v mobilu nainstalovanou. Pokud ne, na stránkách města je postup velmi dobře popsaný.

S parkováním souvisí i odtahování vraků, o kterém jsme mluvili v našem minulém rozhovoru. Kvitoval jste tehdy, že nová legislativa umožní rychlejší boj s vraky. Tak daří se to?

Doufám, že všichni Písečtí, kteří téma vraků sledovali, si už všimli, že autovraky odklízíme mnohem pružněji. A je to právě díky nové legislativě. Máme vytipovaný prostor, kam vraky odvážíme. Tam čekají na posudek, následně jdou do dražby, která už je v gesci města. Dražby odtažených vozů už se konají, ale problémem zpočátku bylo, že nikdo moc neznal metodiku dražeb. Už se to ale podařilo vyřešit, i když se k tomu muselo sehnat několik posudků, aby bylo vše v souladu se zákonem.

Městská policie teď také obměnila vozový park. Proč k tomu došlo?

Obměna vozidel je dlouhodobě plánována, pouze u jednoho vozidla byla o rok urychlena. Rozhodli jsme se po sečtení nákladů, které šly v posledním roce do oprav vozidel. Vyšlo nám, že rozpočtově efektivnější bude obměna obou vozidel současně. Je třeba říci, že se ve vozidlech střídají všichni strážníci a auta se pohybují zejména po neustále městě. Takže provoz je velice zatěžující a nesrovnatelný s běžným provozem soukromého auta.

Teď má městská policie dvě nové Škody Karoq, což je typově trochu jiné auto, že Octavia. To vzešlo z nějakých zkušeností s provozem?

Hledali jsme kompromis a Škoda Karoq nám nejvíce vyhovuje. Splňuje požadavky a všechna stanovená kritéria.

V Písku byl také nedávno zřízen městský útulek pro kočky. Měl původně fungovat jako záložní kapacita při naplnění zařízení v Týně nad Vltavou, se kterým město spolupracovalo. Už byl písecký útulek využitý?

Od depozita v Týně nad Vltavou přišla výpověď smlouvy, která nám zajišťovala péči o kočky, takže bylo potřeba situaci řešit. Jsem rád, že se toho ujaly Městské služby, které vyčlenily jednu pracovnici, která se o zvířata v útulku stará. Teď už není jiná alternativa než provozovat vlastní útulek.

Co čekáte jako velitel městské policie od roku 2022?

Doufám, že se nám podaří najít vhodné, schopné a kvalifikované zájemce, kteří doplní početní stavy městské policie. A všichni si přejeme, aby nás už opustil covid, abychom mohli normálně fungovat.

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.