Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Talkshow s Miroslavem Donutilem

    pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

  • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

    pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Velitelská budova prodána podnikatelům Andělovi a Lopatovi

Ilustrační foto z jednání zastupitelstva města Písku v kulturním domě.  , Autor: Petr Eliáš

Ilustrační foto z jednání zastupitelstva města Písku v kulturním domě.     Autor: Petr Eliáš

PÍSEK – Včerejší šest hodin dlouhé zasedání zastupitelstva města Písku mělo na programu hned několik ostře sledovaných bodů. Jedním z nich byl určitě prodej velitelské budovy v bývalých Žižkových kasárnách. Vybíralo se ze dvou zájemců – společnost Domov Písek nabídla 8 milionů, podnikatelé Martin Lopata a Marek Anděl podali nabídku za 9,2 milionu korun. Kdo by čekal vášnivou debatu nad tím, jestli je vhodné, odprodat městský majetek radnímu Marku Andělovi (ANO 2011), byl by možná překvapen. Zastupitelstvo skoro jednohlasně odkleplo bez připomínek prodej vyšší nabídce.

Zastupitelé dali jasně najevo, že jim účast Marka Anděla v užším vedení města nevadí a na případné otázky ohledně konfliktu zájmů vůbec nedošlo. Z 26 přítomných bylo pro prodej budovy Marku Andělovi a Martinu Lopatovi 24 zastupitelů - Marek Anděl oznámil, že hlasovat nebude a Miroslav Krejča (Písecký patrioti) řekl, že by prodej budovy raději viděl jako součást komplexního materiálu o nepotřebném městském majetku a hlasování se zdržel.

Někteří zastupitelé kvitovali, že podnikatelé Anděl a Lopata chtějí budovu zachovat a rekonstruovat. Dojmy o tom, že je velitelská budovy architektonickým skvostem, ale rozptýlil zastupitel a památkář Jiří Hladký (Volba pro město). Ten podotkl, že cenné jsou možná tak městské znaky na budově. Dům má totiž přistavěné patro v jiném stylu a jinou střechu.

Po odhlasování prodeje vystoupil se svým příspěvkem zastupitel za ČSSD Václav Gavlasz. Upozornil, že k materiálům pro jednání dostali dokument s údaji, o kterých nemůže hovořit. Podle starostky Evy Vanžurové (Jihočeši 2012) dostalo dopis víc zastupitelů, včetně starostky. Marek Anděl po jednání pro Písecké postřehy řekl, že se jednalo o dokument s citlivými osobními daty některých osob. „Vůbec to ale nemá souvislost s prodejem budovy. Víc o tom nemůžu mluvit,“ vyvrátil dotaz, jestli neměl onen záhadný dokument některou ze stran před hlasováním poškodit. Zveřejnění takových údajů je prý pod pokutou.

Tajemnice městského úřadu Zlatuše Hofmanová vysvětlila, že dopis byl doručen na podatelnu jmenovitě pro některé zastupitele. „My ani nemůžeme podniknout nějaké právní kroky, protože městský úřad ten dopis nedostal. Pravděpodobně ten dokument dostali jen někteří, ale víc o tom také nevím,“ dodala tajemnice. 

Marek Anděl a Martin Lopata chtějí z velitelské budovy vytvořit muzeum a učebny pro technické vzdělávání mládeže a také byty. Místostarosta Jiří Hořánek (ANO 2011) připustil, že si město naběhlo na nepříjemnosti s tím, když zastupitelé odhlasovali podmínku, že v budově nesmí být ubytovací zařízení pro psychiatrické pacienty. „Bude to docela právní oříšek. Požádáme odborníky, aby onu podmínku zakomponovali do smlouvy." Jiří Hořánek dával také ke zvážení, jestli podmínku nezrušit. Nakonec se tak nestalo. Další podrobnosti o prodeji velitelské budovy připravujeme do středečního vydání Píseckých postřehů.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace