Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Deskohraní s Michalem

  Úterý 18.2 16:00 až 18:00 - Knihovna pro děti a mládež, 1. patro, Tábor

 • Diskuzně vzdělávací večer - Setkání s chiropraktikem

  Úterý 18.2 18:00 - Milevsko, KD

Zobrazit všechny události
 

Vesnicí roku se stal Pištín na Českobudějovicku

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Vesnice roku. Tímto titulem se může pyšnit Pištín na Českobudějovicku. Druhé místo obsadily Mičovice a třetí Hajany.

Pištín žije bohatým kulturním životem a působí v něm řada spolků udržujících kulturní tradice. Otevřeli tady mateřskou školku a obec s 636 obyvateli spolupracuje s podnikatelskými subjekty, zdejší farností a prostřednictvím chráněné dílny vytváří pracovní podmínky pro klienty Chelčického domova svatého Linharta. „V posledních letech zde mimo jiné opravili chodníky, vybudovali čističku odpadních vod či sportovně rekreační areál a dovybavili například i včelařskou expozici,“ vyjmenovala hejtmanka Ivana Stráská hlavní důvody, proč se letos rozhodla hodnotící komise právě pro Pištín.

Za držitelem vítězné Zlaté stuhy skončily na druhém místě Mičovice na Prachaticku a bronzový stupínek patří obci Hajany na Strakonicku. O pořadí rozhodla desetičlenná komise v čele s předsedou Bohumilem Rodem. Letos se do 23. ročníku této soutěže přihlásilo celkem 16 obcí, z toho 4 na Písecku, 3 na Českobudějovicku, na Prachaticku a Strakonicku, 2 na Jindřichohradecku a jedna na Táborsku.

Další ocenění:

Bílá stuha – za činnost mládeže

Obec Lodhéřov

Modrá stuha – za společenský život

Obec Svatý Jan nad Malší

Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu

Obec Čejetice

Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí

Obec Bernartice

Cena naděje pro živý venkov – za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích

Obec: Albrechtice nad Vltavou

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova v kategorii C (nové venkovské stavby)

Obec Jankov: Nová hasičská zbrojnice Holašovice

Diplom za moderní knihovnické a informační služby

Obec Branice

Diplom za vzorné vedení obecní kroniky

Obec Strunkovice nad Blanicí

Čestná uznání:

Za podporu podnikání: Řepeč

Vladimíru Macounovi starostovi obce Nerestce za dlouhodobý rozvoj obce

Za užití přírodních prvků v krajině: Kačlehy

*Za vzornou péči o nejmladší obyvatele obce: Čepřovice

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • petr 

  Reagovat

   

  Připomíná mi to socialistické soutěže mezi továrnami. Týden se uklízelo, tráva se stříkala nazeleno, pak přijela komise, najedli se a popili, zapsali bodíky do tabulky a zase odjeli. Nejlepší podnik dostal medaili, stuhu nebo dokonce plaketu. Pokud se chtějí starostové zviditelňovat, ať udělají něco pro lidi a ne pro úředníky z hodnotící komise.

  Vloženo 20.6.2017 16:22:32

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Před deseti roky byly vesnicí roku Ražice. Tehdy v obci bylo živo, spousta kulturních akcí. Bohužel se našli zpátečníci, kterým vadilo, že kultury je příliš. Ovšem na oslavu Vesnice roku, kdy bylo jídlo zadarmo se dostavili i ti, kteří nikdy nevytáhli paty z domu. Mnozí byli tak nestydatí, že si ještě brali jídlo domů. Dnes, hanba mluvit. K moci, s podporou komunistických a levicových voličů, převážně z řad důchodců, se dostala dcera komunisty spolu s některými mladými kamarády a kamarádkami. Původně starostkou nechtěla být, ale pak si to rozmyslela. Zdůvodnila to tím, že má s obcí jisté plány. Ty se projevily velmi brzy. Uzavřela obchod který provozovala, sál u špejcharu je v havarijním stavu, údajně kvůli vytopené podlaze vodou. Z toho důvodu se v něm, už 3/4 roku nekonají žádné kulturní akce. Není rovněž využita část Špejcharu sousedící se kulturním sálem. Ještě že funguje alespoň muzeum, díky pracovnici, která se o jeho provoz svědomitě stará. O nabízené stavební parcely není zájem. Proč také, když ve vesni funguje už jen řeznictví a hospoda provozovaná starostkou pět dnů v týdnu. Vesnice, vinou úbytku starých lidí, se vylidňuje. Člověk by zaplakal, jak kdysi rušná ves upadá.

  Vloženo 19.6.2017 21:09:38

  • petr 

   Reagovat

    

   Ta soutěž měla před lety jinou úroveň. Letos se přihlásilo jen 16 vesnic, a 12 z nich dostalo nějaký "metál", tak o čem to pak je. Vedle toho je mnoho obcí, kde se zastupitelé dobře starají o rozvoj, mají dobře vybavenou školu, zdravotní středisko, sběrný dvůr a další služby pro občany, panují tam dobré vztahy bez závisti a anonymů. Tyto vesnice se nepotřebují zviditelňovat před nějakou komisí.

   Vloženo 19.6.2017 22:02:47

  • Helič 

   Reagovat

    

   Kritizovat pod anonymitou je vážně hrdinství. Přece víme, kdo tento článek psal ...

   Vloženo 20.6.2017 06:55:30

   • monča 

    Reagovat

     

    Když to víte tak napište kdo ten příspěvek napsal.

    Vloženo 20.6.2017 10:37:07

   • lubík 

    Reagovat

     

    ...že by se ozvala potrefená husička?

    Vloženo 20.6.2017 10:40:56

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace