VIDEO: Kapr v luftě přilákal už posedmnácté na Jindřichohradecko nadšence modelářského létání

















Modely letadel měří od 50 centimetrů až po tří a půl metru. Ty největší váží dokonce k pětadvaceti kilogramům. A finanční hodnota některých se šplhá do statisíců korun, za takové peníze už se dá pořídit slušné auto. Za to by ale modeláři svá letadla a letadélka nevyměnili, zasvětili jim totiž život. A nejen svůj. Jejich koníček, spíše kůň, je většinou koníčkem celé rodiny. Na setkání modelářů, ať už jde o závody nebo o předváděčky, pak jezdí všichni i s malými dětmi.
Nejinak tomu bylo i na tradičním setkání Kapr v luftě v Pleších, které letos už sedmnáctým rokem pořádal Modelářský klub Kardašova Řečice. „Proč kapr? Protože jsme v jižních Čechách. Proč v luftě? Protože jde o letadla. Vzniklo to před sedmnácti lety, kdy jsme vymýšleli název pro akci s modely letadel. Kamarád, zdejší modelář, tady předváděl svá letadla. A my jsme mu nabídli jako pohoštění k večeři tradičního jihočeského pečeného kapra. To nám pak evokovalo název této dnes už tradiční akce,“ vysvětluje Milan Karas, vedoucí modelářského klubu a šéf Kapra v luftě.
Akci šéfuje už 17 let, jinak pracuje v Domě dětí Jindřichův Hradec. K dětem má tedy velmi blízko, proto i rok co rok organizuje přehlídku modelů letadel, která děti samozřejmě převelice přitahuje a láká. „Dnes tu bude kolem čtyř, pěti set lidí, každý rok se tu protočí až šest set návštěvníků. Vrcholem pro nás je obrovský zájem lidí odsud i zdaleka, každý rok se sem hodně lidí vrací. Protipólem je účast našich kamarádů – modelářů, kteří sem do Pleší za námi přijedou a jsou ochotní ukázat a předvést, co mají ve svých dílnách a garážích. Toho si moc vážíme a jsme za to moc rádi,“ děkuje svým kolegům, kamarádům a podobným bláznům do létání Milan Karas.
Jedním z účastníků byl například šestadvacetiletý modelář a pilot Jan Votava. „Já se tomu věnuju od malička, protože mě k tomu přivedl táta, který měl létání jako víkendové hobby. Nijak mi to nevnucoval, netlačil mě do toho. On sám sice nikdy nezávodil, ale mě to chytlo. Pak jsem potkal ty správné lidi, třeba pana Sedláčka a další, kteří mě dostali k samotnému závodění. A to mě asi od deseti let drží. Jsem od Prahy, z RC Modelklub Neratovice. Upřímně, víc se účastním závodů, ale toto je jedna z akcí, ke které mám blízko, letos jsem tu podruhé, možná potřetí. Loni jsem tu nebyl, často se mi to tluče se světovým pohárem v jedné kategorii. Největší můj úspěch? Juniorský mistr Evropy a vicemistr světa v akrobacii,“ uvádí Jan Votava.
Letečtí modeláři na letištní ploše před svým strojem jen jakoby stojí. Ovládají jen tak mimochodem svůj model, určují každé jeho hnutí, pohyb, úhyb, otočku. „Hodně dělá koncentrace, protože člověk si nesmí nikdy dovolit jedinou chybičku. Každá taková chybička dost bolí, hlavně jde o čas, protože dostat takové letadlo do leteckého módu je časově náročné. A důležitý je samozřejmě trénink,“ uzavírá Jan Votava.
Diskuse k článku