Víkend na Strakonicku: Festival Letopruhy, připomínka upálení Jana Husa i výstava - Jižní Čechy Teď!
před 5 hodinami

Víkend na Strakonicku: Festival Letopruhy, připomínka upálení Jana Husa i výstava

STRAKONICKO – Kulturní léto zve na příjemná nedělní posezení s živou muzikou v Panské zahradě ve Strakonicích. V neděli 6. července od 17 hodin si zájemci mohou poslechnout oblíbené melodie v podání Malé muziky z Milevska. Na Strakonicku slibuje nadcházející víkend ale i další možnosti.


Víkend na Strakonicku: Festival Letopruhy, připomínka upálení Jana Husa i výstava - Jižní Čechy Teď!

Na koupaliště ve Volyni se i letos vrací festival Letopruhy s bohatým programem, který v sobotu 5. července nabídne to nejlepší ze současné tvorby pro děti i jejich rodiče. Těšit se můžete na pestrou paletu vystoupení plnou akrobacie, magie, divadla i hudby. Britsko-české duo Balancealots předvede kabaretní show Catch the Shade, ve které se snoubí žonglování, balanc a komediální energie inspirovaná pouličním divadlem. V programu nechybí ani kouzelnická show Waa-ba! od Aleše Hrdličky.

Divadelní scéna nabídne nezapomenutelné příběhy jako vyprávění o slonovi Jumbovi v podání Antonie Formanové a Anny Klimešové nebo novinku od Divadla Buřt – interaktivní představení Smolíčku!!!. Svou předpremiéru si odbude i poetická novocirkusová inscenace Ahoy souboru TUTOcirk, která s pomocí papírových lodí přenese diváky do světa velkých snů a přátelství. Celodenní program doplní koncerty, loutková představení a pestrý doprovodný program s dílnami, workshopy a zónami pro odpočinek.

Letopruhy se konají v přátelské atmosféře, kde se snoubí umění s letní pohodou. Mezi jednotlivými vystoupeními se můžete zchladit ve vodě, postavit bábovku na pláži, dát si nanuk nebo si jen tak odpočinout v knihovnické zóně. Festival je ideální pro rodiny s dětmi i pro všechny, kdo si chtějí užít den plný zábavy, fantazie a inspirace v jedinečném prostředí.

Připomínku 610. výročí od smrti Jana Husa chystají ve Lnářích v sobotu 5. července. Program začne v 13.30 v Betlémské kapli Církve československé husitské. Promluví biskup Plzeňské diecéze Církve československé husitské Lukáš Jan Bujna. Účastníci si prohlédnou kapli a poté se společně vydají průvodem na hřbitov, kde bude pietní zastavení u hrobů místních význačných osobností církve. Program pak bude pokračovat v 15.30 na tvrzi ve Lnářích přednáškou Martina Jindry z Ústavu pro studium totalitních režimů. Představeno bude dílo sochaře Františka Bílka. V 16,45 bude na hřišti Tělovýchovné jednoty Sokol Lnáře zapálena vzpomínková hranice.

Do 27. srpna hostí Městské muzeum Blatná výstavu Jen o vlásek – příběh Zdenky Fantlové. Přístupná je od úterý do neděle, vždy od 10 do 17 hodin. Výstava přibližuje dramatický život Zdenky Fantlové, rodačky z Blatné, která přežila hrůzy holokaustu. Její osud, od předválečných let až po osvobození, je ztvárněn na velkoformátovém komiksu, který vytvořili studenti ateliéru Komiks a ilustrace pro děti na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Výstava přibližuje, jak bylo židovské obyvatelstvo s nástupem druhé světové války perzekuováno, a to nejen deportacemi do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Zaměřuje se také na divadelní aktivity v Terezíně, do kterých se Zdenka Fantlová aktivně zapojila. Dokázala přežít nelidské podmínky v několika táborech i pochod smrti.

Expozice rovněž přiblíží její dlouhý a pestrý život po válce, kdy žila v Austrálii a Anglii. Celkový obraz doplňují vzpomínky její dcery Kate a také Judity Berndorff, která se narodila ve stejném domě v Blatné jako Zdenka a pojilo je několikaleté přátelství. Zdenka Fantlová své zkušenosti sepsala v knize Klid je síla, řek´ tatínek, pravidelně přednášela, aby tyto hrůzné činy, které lidé dokážou páchat na jiných, nikdy nezapadly v zapomnění. Za tuto aktivitu byla také oceněna.

 

Martin Petřík
Martin Petřík

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.