Vimperk má novou pietní síň. Lidé si ji budou moci prohlédnout poprvé na jaře






Stavbu za 12,3 milionu korun provedla společnost GSI Invest podle návrhu architekta Jakuba Vaška. Novostavba je zvenčí i půdorysně velmi podobná původnímu objektu, který se město pro jeho stav raději rozhodlo zbourat, ale vnitřní struktura je odlišná. „Původně byl prostor pro obřady v menší pravé části objektu, nalevo pak bylo zázemí a byt hrobníka. V nové budově je to opačně. Pietní síň je vlevo ve větší části, zázemí pro správce hřbitova a pro návštěvníky pak napravo,“ vysvětlil místostarosta Zdeněk Kuncl.
S nápadem prohodit funkce přišel městský architekt René Dlesk při porovnání půdorysu kostela sv. Bartoloměje a původního objektu, jehož větší část je takřka totožná s vnitřní plochou kostela. Interiér síně je decentní až strohý, ale působivý. Vnitřní vyzdívka je z cihel z původní stavby natřených na bílo, stropní podhledy jsou z dřevěných desek, nábytek je jednoduchých geometrických tvarů. Atmosféru dotváří střešní okno, kterým do síně proniká přirozené světlo a kamenná plastika z původního pietní síně obemknutá ocelovými pláty, která je umístěna venku za oknem u katafalku. Jednoduchým čistým vzhledem se vyznačují i sociální zázemí a prostory pro údržbu hřbitova.
„Jelikož se jedná o zajímavý architektonický počin, rádi bychom síň před zprovozněním předvedli veřejnosti. Uspořádáme tedy někdy na jaře veřejnou prohlídku, aby se lidé mohli do síně podívat nejen při smutných příležitostech. Zároveň budeme hledat nové využití pro kostel sv. Bartoloměje, nejstarší sakrální památku ve Vimperku, kde se obřady dosud konaly a po uvedení nové síně do provozu již konat nebudou,“ upozornila starostka Jaroslava Martanová.
Diskuse k článku