Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Svatomartinská Neděle

  neděle 17.11 10:00 - Písek, Kamenný most + okolí

  Slavnost.

 • Tradiční setkání k výročí sametové revoluce

  neděle 17.11 17:00 - Náměstí Míru, Jindřichův Hradec

  Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Vimperk má od léta bezplatnou MHD. Plánuje ji dál rozšiřovat

Starostka Vimperka Jaroslava Martanová. , Autor: L. Kolářová

Starostka Vimperka Jaroslava Martanová.     Autor: L. Kolářová

VIMPERK - Od července se Vimperk připojil k městům, kde mohou obyvatelé jezdit městskou hromadnou dopravou zadarmo. Bezplatná MHD funguje například ve Frýdku-Místku, Valašském Meziříčí, Lovosicích, Litoměřicích, Říčanech a v Jihočeském kraji ve Strakonicích. Starostka Vimperka Jaroslava Martanová (STAN) říká, že jde o splnění předvolebního slibu, který reagoval na to, že Vimperk je situován na kopcích. Lidem se nabídla možnost jezdit veřejnou dopravou do práce a k lékaři, starší lidé vítají možnost dojet si na nákup.

"Kdysi tu zajížděly linkové autobusy k nemocnici, když jsme ale chtěli, aby jezdily i na sídliště, už to kraj odmítal dotovat v rámci své veřejné dopravy. Ve spolupráci s ČSAD Autobusy jsme tedy městskou dopravu zavedli a od roku 2014 se platilo obyčejné jízdné 10 korun, děti od 6 do 15 let platily pětikorunu, pro seniory byla celoroční kartička za stovku, invalidé jezdili už tehdy zdarma a senioři pak od roku 2015 také. Pak tu bylo pro děti jednorázové bezhotovostní jízdné za 3,75 korun, pro studenty do 15 do 26 let za 7,50. Systém byl poměrně složitý, řidiči měli práci s vydáváním jízdenek a nakonec jsme zjistili, že bezplatná doprava pro všechny se zas neprodraží o tolik, aby město nemohlo lidem tuto službu dopřát," říká starostka.

Ve spolupráci s dopravcem a po konzultaci s největším zaměstnavatelem, což je ve městě se necelými 7500 obyvateli firma Rohde Schwarz, zaměstnávající 800 lidí, se tak zprovoznily dvě smyčky, které pokrývají tři cíle - firmu Rohde Schwarz, nemocnici a sídliště.

První spoj jede v 5.10 z autobusového nádraží na sídliště. Odveze cestující do Rohde Schwarz a na autobusové nádraží. Odtud jede spoj v 5.30 k nemocnici, veze tam její zaměstnance a vrací se zpět na autobusové nádraží. V 6.30 jede další spoj na sídliště a vrací se na autobusové nádraží, odkud jede v 6.52 k nemocnici pro potřebu pacientů a současně veze děti do školy a do gymnázia a vrací se na autobusové nádraží, odkud pak v 7.30 znovu jede k nemocnici a sváží zpět do města lidi, kteří tam byli na ranních rehabilitacích. "Spoje využívají lidé i na nákupy v Penny a Lidlu, které se nacházejí u autobusového nádraží, a rádi se pak svezou s plnými taškami domů. Pro představu - od Lidlu je to jinak do centra dva kilometry. Po ránu jezdí opravdu hodně lidí a možnost nastoupit na cestu do práce do vyhřátého autobusu místo škrábání zamrzlých okének u auta bude určitě vítaná ještě víc v zimě," myslí si starostka. 

Několik spojů pak jede i odpoledne a na přání firmy Rohde Schwarz byl přidán spoj ve 22.20 pro její zaměstnance odpolední směny. Návrat z ranní směny MHD řešit nemusí, protože tuto obsluhu zajišťují linkové autobusy. "ČSAD podle zkušenosti s využíváním nasazuje velké nebo malé autobusy," říká starostka.

Počítá se ještě s dalším rozšříením MHD. Město oslovila firma Rohde Schwarz s tím, že z bývalé velitelské budovy v kasárnách u Sloupu buduje byty pro své zaměstnance a přála by si, aby toto místo také MHD obsluhovala. "Je tam určitý problém se zastávkou, protože na silnici II/145 není přechod, tak tam řešíme projekt na točnu se zastávkou tak, aby autobus nezastavoval na hlavní silnici. Na tuto novou linku bude firma Rohde Schwarz ochotna přispět," popisuje další kroky Jaroslava Martanová. Město na přání obyvatel vybudovalo letos v červenci i třetí zastávku na sídlišti, aby zpříjemnilo docházkovou vzdálenost lidem z ulic K Rokli a Luční.

Dokud lidé platili výše uvedené jízdné, město MHD dotovalo ročně částkou 565 tisíc. Nyní podle předpokladu za bezplatnou dopravu od července do konce roku doplatí 120 tisíc navíc a ročně pak bude hradit navíc kolem 250 tisíc. "Nás roční rozpočet se pohybuje mezi 250 až 270 miliony korun. Zaplatit z něj 800 tisíc za tuto službu lidem podle mne stojí za to," uzavřela vimperská starostka.

S dalším rozvojem MHD se počítá k zámku, který se od roku 2018 rekonstruuje a v roce 2021 se má velkolepě opravená národní kulturní památka otevřít. O vimperském zámku se mluví jako o "malém Krumlově". Město počítá s výstavbou záchytných parkovišť pro autobusy a auta, z nichž by k zámku jezdily spoje MHD. První záchytné parkoviště se začne stavět v Pasovské ulici.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Verca 

  Reagovat

   

  Proč to nemáme v Milevsku? Je to stejně velké město, taky s jedou velkou firmou.

  Vloženo 31.10.2019 21:08:03

 • Jihočeská města modernizují 

  Reagovat

   

  Rozšiřují systémy veřejné dopravy. Kraj od nového jízdního řádu zase likviduje, okrádá Jihočechy o nějakou dvacítku spojů vlaků osobní dopravy. Moderní je cestovat osobním vozem a ucpávat jimi města.

  Vloženo 31.10.2019 19:54:21

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace