Vimperk slaví. Městská privilegia najdete v galerii U šaška













„Tuto výstavu jsme vytvářeli společně – Městské kulturní středisko a Muzejní spolek Vimperského panství a já jsem velmi rád, že jsme mohli tuto výstavu dát dohromady. A prozradím, že k výročí 540 let od povýšení Vimperka na město připravujeme na 31. srpna slavnost,“ řekl při zahájení výstavy ředitel vimperského městského kulturního střediska Tomáš Jiřička.
„Je to taková improvizovaná výstavka – bohužel nemáme kde vystavit originály, které jsou v archivu v Prachaticích. Nejsou všechna – těch privilegií je mnohem víc. Vybral jsem jen taková, která dělají průřez panovníky, kteří je vydali. Nejstarší privilegium je z roku 1424 a poslední je z roku 1793. Privilegia byla něco, co si každé město velmi schraňovalo a privilegia se neustále obnovovala a záležela na nich svoboda toho kterého města,“ vysvětlil Ladislav Čepička z Muzejního spolku Vimperského panství a pokračoval: „Privilegia dávala městu samosprávnou moc, ale i ekonomickou moc a tady ve Vimperku to také bylo spojeno s udržováním dálkové cesty mezi Pasovem a Prahou. Vimperk byl významným městem na této stezce. Bylo to ale třeba také právo vařit pivo, které udělil městu Petr Vok z Rožmberka nebo právo trhu. Trh byl něco, co město obohacovalo. První trh byl svatoprokopský a posléze se to rozšiřovalo a Vimperk měl až tři trhy. Každý ten trh trval deset až čtrnáct dnů a byl to významný sraz obchodníků nejenom z města a okolí, ale i z měst na té dálkové cestě, ať to byl třeba Pasov, Freyung nebo Strakonice a Praha.“
Kopie privilegií poskytl na výstavu prachatický státní archiv. Kromě nich je tu jeden panel věnován také městskému znaku. O tom se neví, kdy ho město dostalo, ale nejstarší pečetidlo má Vimperk z roku 1578 a pečetidlo kopírovalo zřejmě znak města. Původně byl znak používán se lvem, ale v roce 1885 byl zveřejněn v několika historických publikacích znak se psem. Město to řešilo a nakonec mezi válkami používalo znak se psem. A až po druhé světové válce se vrátilo ke znaku se lvem.
Diskuse k článku