Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Setkání rodičů s dětmi

    pondělí 20.1 10:00 až 11:00 - Tábor, Knihovna - Pobočka na Sídlišti nad Lužnicí

  • Jana Kubová - obrazy

    středa 8.1 až pondělí 29.6 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Vimperk slaví. Městská privilegia najdete v galerii U šaška

 Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

    Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

VIMPERK – Vimperk si letos připomíná 540 od svého povýšení na město. Stalo se tak v listině datované 24. dubna roku 1479 a podepsané králem Vladislavem Jagellonským. Místní muzejní spolek k tomuto výročí připravil výstavu městských privilegií. Hostí ji od tohoto týdne Galerie U šaška v městském kulturním středisku. A kromě privilegií se věnuje také městskému znaku a pečetidlu.

 

„Tuto výstavu jsme vytvářeli společně – Městské kulturní středisko a Muzejní spolek Vimperského panství a já jsem velmi rád, že jsme mohli tuto výstavu dát dohromady. A prozradím, že k výročí 540 let od povýšení Vimperka na město připravujeme na 31. srpna slavnost," řekl při zahájení výstavy ředitel vimperského městského kulturního střediska Tomáš Jiřička.

„Je to taková improvizovaná výstavka - bohužel nemáme kde vystavit originály, které jsou v archivu v Prachaticích. Nejsou všechna - těch privilegií je mnohem víc. Vybral jsem jen taková, která dělají průřez panovníky, kteří je vydali. Nejstarší privilegium je z roku 1424 a poslední je z roku 1793. Privilegia byla něco, co si každé město velmi schraňovalo a privilegia se neustále obnovovala a záležela na nich svoboda toho kterého města," vysvětlil Ladislav Čepička z Muzejního spolku Vimperského panství a pokračoval: „Privilegia dávala městu samosprávnou moc, ale i ekonomickou moc a tady ve Vimperku to také bylo spojeno s udržováním dálkové cesty mezi Pasovem a Prahou. Vimperk byl významným městem na této stezce. Bylo to ale třeba také právo vařit pivo, které udělil městu Petr Vok z Rožmberka nebo právo trhu. Trh byl něco, co město obohacovalo. První trh byl svatoprokopský a posléze se to rozšiřovalo a Vimperk měl až tři trhy. Každý ten trh trval deset až čtrnáct dnů a byl to významný sraz obchodníků nejenom z města a okolí, ale i z měst na té dálkové cestě, ať to byl třeba Pasov, Freyung nebo Strakonice a Praha."

Kopie privilegií poskytl na výstavu prachatický státní archiv. Kromě nich je tu jeden panel věnován také městskému znaku. O tom se neví, kdy ho město dostalo, ale nejstarší pečetidlo má Vimperk z roku 1578 a pečetidlo kopírovalo zřejmě znak města. Původně byl znak používán se lvem, ale v roce 1885 byl zveřejněn v několika historických publikacích znak se psem. Město to řešilo a nakonec mezi válkami používalo znak se psem. A až po druhé světové válce se vrátilo ke znaku se lvem.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace