Vlhké počasí svědčí klíšťatům. Jejich aktivita je na maximu

Na začátku sezony hygienici registrují o více než dvě desítky případů lymeské boreliózy více než vloni. „Ve dvacátém kalendářním týdnu loňského roku bylo v kraji potvrzeno sedmašedesát případů, letos již devadesát. V týdnu přibylo deset nově potvrzených případů. Nejvyšší výskyt je nyní na Českobudějovicku (25 případů), Táborsku (23), Českokrumlovsku (14) a Jindřichohradecku (12). Na Prachaticku je 9 potvrzených případů, Strakonicko má 5 případů a na Písecku jsou hlášeny 2 případy,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Co se týče klíšťové encefalitidy, letos jsou evidovány zatím dva nahlášené a potvrzené případy onemocnění, a to na Strakonicku a Prachaticku. Vloni bylo v kraji v tomto období 6 případů.
„Dostáváme dotazy, týkající se důvodů vysoké aktivity klíšťat. Ta souvisí s ročním obdobím a aktuálním charakterem počasí. Klíšťata nemají ráda vyloženě suché počasí, vyhovuje jim spíše vlhké počasí, takové, jaké v našem regionu dosud převládalo. Proto obvykle sledujeme dva sezonní vrcholy a to v jarně-letních a letně-podzimních měsících. Musíme si uvědomit, že klíšťata se zdržují ve vysoké trávě, v křovinách na okrajích lesů, ale i v parcích, u vodních toků a ploch, tedy obecně ve vlhčím prostředí, a tomu odpovídá i počasí, které ji vyhovuje. To, co pak pozorujeme v posledních zhruba patnácti letech, je migrace populace klíšťat do vyšších nadmořských výšek,“ uvádí dále Kvetoslava Kotrbová.
Riziko onemocnění samozřejmě souvisí s pohybem v rizikových oblastech a časem, stráveným ve volné přírodě. Proto v jižních Čechách přibývají nové případy i v pozdně letních v podzimních měsících, kdy se projevují mj. onemocnění houbařů.
Diskuse k článku