Vojenský prapor v Jindřichově Hradci oslavil patnácté narozeniny















Oslava byla výjimečná především tím, že se na ní sešli všichni bývalí velitelé jindřichohradeckého praporu. Jeho zakladatelem byl současný velitel pozemních sil Roman Náhončík. „V roce 2008 vznikly dva lehké motorizované prapory, jeden v Bučovicích a druhý právě tady v Jindřichově Hradci. Měly stejnou organizační strukturu, techniku i určení. Měly vycvičit a transformovat lidi ze záchranných praporů. Od té doby se už přezbrojuje a modernizuje vybavení. Jsem rád, že jsem to dnes mohl vidět, že náš začátek měl nějaký význam a prapor pokračuje ve své úloze,“ řekl Roman Náhončík.
Každá vojenská jednotka by měla mít tři atributy. Bojový prapor, znak a historický název. „Ve výhledu jsme měli několik jmen. Nakonec padla podle mě dobrá volba na brigádního generála Ereta a ocenila to i jeho rodina,“ připomněl bývalý velitel s tím, že vojáci si letos v březnu připomněli také padesáté výročí od smrti Josefa Ereta, a to u rodinného hrobu v Dýšině na Plzeňsku.
„Jindřichohradeckému praporu bych chtěl popřát hodně zdravých a dobrých vojáků. Ať pokračují v nastoleném tempu, které i nadále nebude jednoduché a bude se zvyšovat,“ dodal Roman Náhončík.
Současný velitel uvedl, že jeho jednotka v současné době vyhlíží novou techniku. „Prapor by se měl v krátké budoucnosti proměnit z lehkého motorizovaného na mechanizovaný. A přejde na pandury,“ poznamenal Jakub Kábele, který hradeckým vojákům velí od dubna roku 2021. „Letos je to můj poslední rok v Jindřichově Hradci, od ledna už budu přebírat novou pozici. Za dobu mého působení se do armády zaváděla nová vozidla Hilux, máme nový chemický vůz na platformě Iveca a došlo i k přezbrojení pušek. Máme také novou praporní minci a v loňském roce se nám podařilo získat nový praporní nůž,“ uvedl velitel.
V Jindřichově Hradci slouží přibližně pět stovek vojáků. „Za patnáctiletou éru se vystřídali na řadě misí. Působili v Afghánistánu, Mali, Lotyšsku, Litvě. Poslední naší misí byl letošní návrat na Slovensko, kde naši vojáci bránili východní křídlo aliance. Do dalších let bych jim chtěl popřát, aby se tu měli dobře a aby se podařilo získat plánované finance, díky kterým může posádka dále vzkvétat,“ dodal Jakub Kábele.
Druhým velitelem 44. lehkého motorizovaného praporu generála Josefa Ereta byl Jan Štěpánek, kterého následovali Igor Jašek a Milan Zvirinský.
Diskuse k článku