Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Vrtů neúnosně přibývá. Ohrožují zásoby podzemní vody

Ilustrační foto

Ilustrační foto

TÁBOR – Zvyšující se spotřeba podzemních vod představuje tikající bombu. Žízeň lidí a čerpání vody pro všechny jejich aktivity pomalu ale jistě vysušuje rozsáhlé oblasti nejen u nás. Neúnosné čerpání podzemní vody na mnoha místech překračuje objem z dešťových srážekážek a povrchových toků, které nestačí na doplnění. To potvrdil na nedávném setkání se starosty Táborska také vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Zdeněk Klimeš.

 

„Dlouhodobě monitorujeme podzemní vody zejména ve třech oblastech. Třeboňskou pánev, Bukovsko a Budějovicko. Aktuálně zjišťujeme dvacetiprocentní úbytek. Na Táborsku je situace vzhledem k podloží ještě horší. Při letošních zanedbatelných sněhových podmínkách očekáváme v létě další snížení podzemních vod v celém táborském regionu. O něco lepší je situace v jižní části Táborska, kam zasahuje Třeboňská pánev," uvedl.

Podzemní a povrchové vody jsou úzce propojeny a přílišné čerpání podzemní vody ohrožuje i potoky a řeky. Na Táborsku je nízký stav podzemních vod znatelný zejména v severní čísti, na Jistebnicku, Vožicku, Nadějkovsku a v části Bechyňska. „Obecně je situace horší v zastavěných částech obcí, kde není centrální zásobování vodou, ale pouze individuální. V Táboře je problém v lokalitě Hlinice," uvedla Václava Kratochvílová, vedoucí oddělení vodního hospodářství táborského odboru životního prostředí. Zároveň potvrdila, že počet vrtů každoročně stoupá i v našem regionu.

„Za rok 2019 jsme vydali celkem 578 povolení, z toho 215 je povolení stavební. Z těchto 215 stavebních povolení jsme povolili 123 studní. Průzkumných vrtů jsme povolili 145 a dalších 31 případů mimo to je povolení odběru podzemní vody ze studny, kterou stavebně povoluje jiný stavební úřad. V rámci Táborska je šest stavebních úřadů - Tábor, Sezimovo Ústí, Mladá Vožice, Chýnov, Jistebnice, Bechyně. Tam všude mohou povolovat studny v rámci společných povolení, takže naše číslo za Tábor není konečné a není zcela vypovídající," upřesnila Kratochvílová.

Za rok 2019 tedy vzrostl počet povolení výrazně. Zatím žádné omezení v zákoně není, důležitým podkladem pro povolení je posudek hydrogeologa, který má zhodnotit danou lokalitu jak z hlediska možného povolovaného množství, tak z hlediska ovlivnění okolních zdrojů. „Zatím jsme nedostali do ruky posudek, který by vysloveně zakázal další odběr. Maximálně na jeho základě snížíme požadované množství. Pokud má obec problémy v období sucha se zásobováním vodou, může se na nás obrátit a na požádání vydáváme formou opatření obecné povahy omezení, která se mohou týkat například zalévání zahrad a napouštění bazénů, to je asi nejčastější," upřesňuje táborská vodohospodářka Kratochvílová.

Naposledy byly zásoby jihočeské podzemní vody naplněny v roce 2015. Od té doby jejich úroveň každoročně klesá. V těchto dnech jsou na 80 procentech normálu. Do léta se však dá vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat znatelný pokles.

Jak ochránit naše bohatství podzemních vod? V Jihočeském kraji je možným řešením zejména regulace požadavků velkých průmyslových, zemědělských a potravinářských provozů, které mají největší odběry a stále volají po dalších vrtech. „Ročně povolujeme v kraji tisíc vrtů a to je neúnosné. Dlouhodobě voláme po regulaci čerpání podzemních vod, ale marně. Zřejmě je takové rozhodnutí stále neprůchodné a politická reprezentace se ho bojí přijmout," kritizuje současný stav Zdeněk Klimeš z krajského úřadu.

 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jan 

  Reagovat

   

  Za své těžce vydělané peníze jsem si pořídil vrt, splnil přitom veškeré zákonné podmínky. Když prší, tak odchytávám dešťovou vodu. Zalévám zahrádku, kde si vypěstuju svoji pílí zeleninu a ovoce bez konzervantů a jiných ne zrovna zdravých látek. Sousedi na mě ale koukají s pohrdáním, když zalévám. Jako bych dělal něco nezákonného. Přitom jen vracím vodu do půdy. Jen čekám, kdy nám tenhle stát nebo EU bude diktovat to, kolik vody můžeme denně vypít a kolikrát se v týdnu vykoupat.

  Vloženo 21.2.2020 11:18:58

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Se zaléváním zeleniny nemám problém, ale vadí mi, když si soused vodou z řádu každý večer celé léto zavlažuje svůj anglický trávník. To mi opravdu přijde plýtvání jen pro dobrý pocit. Všichni mají trávníky samozřejmě uschlé žluté, jediný uprostřed ulice je zelený. Nezávidím mu to, taky bych to mohl dělat a mít travniček jak na fotbalovým stadionu, ale přijde mi to, že je to na úkor druhých, když je málo vody.

   Vloženo 21.2.2020 21:07:39

 • drtikol 

  Reagovat

   

  To, že vrtů neúnosně přibývá, to není až tak hrozné, jako že přibývá vrtáků. A řádně.

  Vloženo 21.2.2020 10:36:01

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  80 procent normálu je docela dobrá zpráva. Horší je ten velkoodběr, třeba masně Planá. To by mělo být regulovatelné, ale nebude a všichni víme proč. Spíš zase zdražíme v Táboře cenu vody alespoň na 130 kč/m3. Hlinice je jako Doubí u Tábora. Tam taky D3 přerušila podzemní uspořádání pramenů. Tamní starosta byl tak chytrý, že nechal udělat na náklady ŘSD pod dálnicí průchod na rozvod vodovodu z Košic. Jenže takové lidi na táborské radnici nemáme a tak to dopadá, jak to dopadá. Jestli se nepletu, tak pan Tuháček za Piráty na nedostatek vody v Hlinici upozorňuje už 2 roky. Mimochodem, poslední dobou celkem na Táborsku voda spíše přibývá. Vcelku pravidelně prší. V článku chybí výše strážek za zimní období. A ve studních problém není. Problém začíná zákonným předepsání jímání dešťové vody z okapů do nádrží místo možnosti vypouštění na trávník trativodem. Na tom se podílí i úředníci táborského stavebního odboru vydávající stavební povolení svou nepružností.

  Vloženo 21.2.2020 08:36:26

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Dešťová voda z okapů zadržovaná v nádrži, stejně nakonec skončí v půdě. Nehledě na to že ty nádrže nejsou nijak obrovské a po jejich naplnění voda pokračuje dál do půdy. Vůbec tady nevidím problém. Lepší zalévat zahrady dešťovou vodou z nádrží, než třeba z vodovodu

   Vloženo 21.2.2020 09:50:02

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace