Vybudování hřiště ve Varvažově bránili památkáři. Prý by narušovalo pohled na zámeček


„Hřiště jsme chtěli stavět už za bývalé paní starostky v roce 2021. Já jsem tehdy byl v zastupitelstvu. Hned první projekt nám památkáři zatrhli. A od té doby to pokračuje. Když jsme do toho šli, tak jsme vůbec netušili, že by hřiště mohl být problém. Má stát mimo památkovou zónu. Jenže památkáři opakují připomínku, že tam jsou jedinečné pohledy na zámek od jihozápadu. To by tam ale musel někdo chodit, což se neděje, od silnice zámek vidět není,“ namítá Roman Keclík. Jinou možnost umístění multifunkčního hřiště obec nemá. Chybí vhodné pozemky. Ty, které vlastní, se nachází ve velkém svahu.
„Bojovali jsme i o dřevěný mantinel kolem hřiště. Nakonec nám projekt paní Malá z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích odsouhlasila s tím, že by mantinel byl možný. Pak paní Malá odešla do důchodu a za pár měsíců nám to Národní památkový ústav zamítl. Prý je to naprosto nepřístupné. Vadí jim nejen mantinel, ale i čtyřmilimetrová oka ochranné sítě. Ta tam ale musí být, abychom na hřišti mohli hrát tenis. Pokud oka budou větší, tenis můžeme škrtnout. A to je sport, který je dnes na vzestupu. Máme tu i 200 rekreačních objektů a i rekreanti o tenisové hřiště stojí, nejen místní. Původně památkáři chtěli, aby tam nebyla žádná síť. To si ale nemůžeme dovolit, protože vedle je silnice, po které jezdí i kamiony. Nerisknu, aby dítě překoplo směrem k silnici míč a pak tam pro ten míč běželo. Mně vadí, že rozhodují lidé, kteří tu nikdy nebyli a ten pohled od silnice neviděli,“ pokračuje starosta Keclík.
Obec investovala do změny územního plánu. Nepomohlo to
Obec nechce plán na vybudování hřiště opustit. Proto se proti rozhodnutí odvolala až na ministerstvo pro místní rozvoj a na ministerstvo kultury. Na základě odvolání došlo 27. září 2022 k dohodě o řešení rozporu. Obec dostala za úkol pořídit změnu územního plánu, ta nabyla účinnosti 5. července 2023. Díky této změně mohla obec opět začít s projektem hřiště a s vyřizováním povolení. To ale loni 4. prosince opět skončilo zamítnutím ze strany odboru výstavby Městského úřadu v Písku, který reagoval na stanovisko památkářů. „Myslím si, že už to hraničí se schválností a trucem. Změna územního plánu nás vyšla spolu se standardizací na zhruba 250 tisíc korun. Pokud hřiště nebude, tak to pro nás byly vyhozené peníze. Navíc od začátku našeho úsilí o vybudování multifunkčního hřiště vzrostly náklady o sto procent ze dvou na čtyři miliony korun,“ říká Roman Keclík.
Starosta Varvažova byl rozzlobený. Myslí si, že krajské instituce by tu měly být pro obce a nikoliv obce pro ně. Obce velikosti Varvažova nemají na rozdíl od velkých měst žádné fotbalové hřiště, tenisové kurty, zimní nebo plavecké stadiony, žádné kino, divadlo. „Máme zájem o to, aby obyvatelé, a hlavně naše děti, měli plnohodnotný život srovnatelný s životem lidí ve městech, kde mají vše po ruce včetně škol, školek a v neposlední řadě i zaměstnání. Přejeme si pouze, aby naše děti mohly v klidu a bezpečí sportovat, a ne jen pasivně sedět u mobilu nebo počítače. Bylo by dobré, aby měly aktivní pohyb, který jim dnes tak chybí,“ konstatuje Roman Keclík. Právě proto se obec snaží vytvořit podmínky, které by obyvatele na vesnici udržely.
Starosta je pro dohodu
Roman Keclík souhlasil s dohodou, kterou obec uzavřela s krajským úřadem 27. září 2022. Je v ní napsáno: „Má-li sídlo správně fungovat, je třeba, aby plnilo funkce očekávané a vyžadované uživateli tohoto sídla. Proto je třeba, aby docházelo k přiměřenému přizpůsobování sídla potřebám jeho uživatelů (zejména obyvatel sídla a spádové oblasti, kterou sídlo obsluhuje). Nevhodným umístěním funkcí v sídle se stává tato funkce méně užívaná nebo znamená přesun do všech daných aktivit spojených s danou funkcí jinam. V extrémním případě může mít proces za následek pokles atraktivity a vylidnění sídla, což odporuje jednomu z pilířů památkové péče vyjádřeného heslem Život památkám.“ Jenže tato dohoda po několika měsících padla a obec Varvažov stojí opět na začátku.
„Už jsem si nevěděl rady, jak tento negativní postoj zmíněných úřadů zvrátit. Rozhodl jsem se proto oslovit hejtmana Jihočeského kraje Martina Kubu. Tomu bych chtěl moc poděkovat, protože projevil o náš problém zájem. Díky panu hejtmanovi jsme si prostřednictvím vedoucího odboru regionálního rozvoje a územního plánování krajského úřadu Petra Hornáta domluvili schůzku s ředitelem krajského úřadu Lukášem Glaserem,“ uvedl Roman Keclík před měsícem.
Jak to dopadlo?
Starosta Roman Keclík říká: „Proběhly dvě schůzky a došlo k dohodě, se kterou památkáři souhlasí. Mantinel kolem hřiště snížíme na 80 centimetrů a nalakovaný bude přírodní barvou. Povrch umělého hřiště nebude červený, ale zelený. Nic proti tomu samozřejmě nemáme. Žádáme teď znovu o povolení Městský úřad v Písku, který bude oslovovat prostřednictvím krajského úřadu památkáře. Věřím, že stanovisko bude v duchu naší dohody na místě a my se konečně budeme moci do stavby hřiště pustit.“
„Bez pomoci ředitele krajského úřadu Lukáše Glasera bychom se asi z místa nepohnuli. Je to právník a na každou námitku památkářů, proč to nejde, našel odpověď podepřenou zákonem, že jistě můžeme najít cestu,“ dodal starosta Varvažova.
Diskuse k článku