Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Výstava představuje Blatensko jako filmové místo

BLATNÁ – Ještě měsíc, do 26. srpna, mají zájemci šanci navštívit v Městském muzeu Blatná na Strakonicku výstavu Kamera, klapka, jedém...! Zahájena byla 8. června a mapuje filmy natočené na Blatensku. K vidění je od úterý do neděle od 10 do 17 hodin.

Bílá paní a Šíleně smutná princezna. To jsou pravděpodobně dva nejznámější filmy, které se ve městě za účasti známých českých herců (ve druhém případě i českých zpěváků) natáčely. Blatenský zámek si „zahrál" v Bílé paní (1964, režie Zdeněk Podskalský) i v Šíleně smutné princezně (1967, režie Bořivoj Zeman). V nedalekých Buzicích se pak natáčel film Čest a sláva (1968, režie Hynek Bočan, film získal o rok později ocenění na festivalu v Benátkách).

O těchto filmech pojednává výstava především, i když v Blatné vznikla řada dalších snímků, ať už slavné, nebo zapomenuté, profesionální, amatérské, studentské či dokumentární. Úplně první film z Blatné nesl název Dvě matky a vznikl v roce 1919. Ovšem nedochoval se. Výstava připomíná i další díla: Na růžích ustláno, Proti všem, Na startu je delfín, Princezna ze mlejna nebo Křišťálek meče. Blatensko v nich posloužilo pro natáčení exteriérů.

Výstava přináší fotografie z filmů a z natáčení, vzpomínky pamětníků, zajímavosti, historky z natáčení, osudy filmů i jejich tvůrců. „Muzejní biograf" nabízí příležitost prohlédnout si záběry točené na Blatensku, k nahlédnutí je i promítací kabina. V ulicích města si zájemci mohou zahrát ještě hru Po stopách filmu, která účastníky provede nejdůležitějšími filmovými místy.

Na druhý prázdninový měsíc je připraven navíc další doprovodný program. V pátek 3. srpna se v kavárně V Podzámčí promítá jako letní kino Princezna ze mlejna (od 21.30 hodin), v sobotu 25. srpna to na stejném místě a ve stejný čas bude Bílá paní. A o den později od 17 hodin je připravena dernisáž s komentovanou prohlídkou. Ta se uskuteční v muzeu a několika scénkami ji uvedou blatenští ochotníci.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace