Využití odpadů bude možná stále dražší, říká Jakub Šimoník z Odpadů Písek. Jaká je budoucnost skládky Vydlaby?



Jaké činnosti společnost Odpady Písek vykonává?
Společnost má tři provozy – prvním je skládka, druhým dotřiďovací linka a třetím provozem je teď nově recyklační dvůr pro stavební a inertní materiály. Společnost byla založena v roce 1993 a je vlastněna městy Písek a Strakonice. Je sem svážen odpad z celého mikroregionu Písecka a Strakonicka. Jde tedy o spolupráci dvou měst.
V čem je to výhodné?
Systém je díky tomu efektivnější a výhodnější pro obyvatele. Města Písek a Strakonice společnost plně ovládají, mají své svozové společnosti a tím udrží cenovou hladinu na přijatelné hranici. Zisk společnosti jde zpátky do systémů odpadového hospodářství.
Jsou takové příklady i z jiných měst v republice?
Myslím, že například v Klatovech založili opět vlastní organizaci, která jim začala poskytovat tyto služby. Města, která takhle spolupracují, mají logicky systém levnější.
Mění se v průběhu let skladba opadu, který se k vám na skládku Vydlaby sváží?
Změnila se skladba komunálního odpadu, protože se díky plynofikaci a dalších technologiím méně topí pevnými palivy. Co se týče druhů tříděných odpadů, tak jejich skladba je téměř stejná.
Jaké náklady máte na vytřídění a zpracování jednotlivých surovin a za kolik jste schopni je prodat?
Na dotřiďovací lince zpracováváme plasty a papíry. Ceny u dotříděného plastů se poslední dobou drží. U dotříděného papíru je to mnohem horší, protože ceny se snížily z částek okolo 2500 až 3000 korun za tunu na cenu přibližně 1200 korun za tunu směsného papíru a na částku 100 korun za tunu kartonového papíru. To pro nás představuje obrovský propad v tržbách společnosti. Proto jsme byli nuceni zavést platby za dotřídění plastu a papíru. Cena za dotřídění plastů se pohybuje v rozmezí částky 2000 až 2500 korun. V této částce jsou zahrnuty náklady na energii a hlavně náklady na mzdy, kdy plastem se na dotřiďovací lince věnuje šest až sedm zaměstnanců na jedné směně. Cena za dotřídění papíru se pohybuje v rozmezí částky 500 až 1000 korun. U papíru není potřeba takový počet zaměstnanců, proto je tento vstup levnější. Celý systém dotřiďovací linky funguje tak, že máte částku na vstupu, pak náklad na zpracování a vše musí pokrýt tržby z prodeje, a ty když se takto rapidně sníží, tak bohužel musí celý systém zaplatit vstupní materiál. Nemůžu zapomenout i na odměnu, kterou dostáváme od autorizované obalové společnosti EKO-KOM. Ta svojí odměnu pro dotřiďovací linky od 1. ledna zvýšila, ale tato cena nenahradí částku, o kterou se nám sníží tržby.
Vyvíjí se nějak ceny za vytříděné suroviny?
Jak jsem již zmiňoval, u papíru nastal obrovský propad cen. Co se týče výkupních cen plastů, tak tam propad nastal přibližně před třemi lety a teď se ceny víceméně drží na stejné úrovni.
Proč nastal takový propad cen u papíru?
Papíru je hodně a v Evropě není dostatek zpracovatelských kapacit. Takže cena se vyvíjí podle nabídky a poptávky.
Lepší se obecně třídění odpadu? Obce se často chlubí udělenými diplomy, tak dává jejich snaha smysl?
Myslím si, že dává. Svou prací dostali třídění ve svých obcích na maximum. Takže vidinu toho, že by se tříděný materiál měl nějak zásadně změnit a zlepšit tím naší ekonomickou situaci, nemáme.
Hýbe se celkové množství odpadu, které se dostane do systému třídění a skládkování?
Minimálně. Samozřejmě v době prosperity se množství odpadu vždy o něco zvýší, ale pohyby jsou maximálně kolem desítek tun nahoru nebo dolů u jednotlivých komodit. Rapidní nárůst neevidujeme.
Využije se všechen odpad, který se dostane na třídičku?
V průměru kolem 30 až 40 procent odpadu z plastů skončí po vytřídění na skládce, kvůli tomu, že je znečištěn nebo znehodnocen. U papíru se využije téměř 99 procent.
Jak to vypadá se skládkou Vydlaby? Jaká plocha už je sanovaná a kolik místa ještě zbývá?
Od roku 1993, kdy byla společnost založena, se odpady ukládají už v páté etapě skládky. První etapa skládky je zrekultivovaná, druhá a třetí etapa prakticky také. Momentálně probíhá rekultivace čtvrté etapy. Volná kapacita páté etapy skládky je přibližně na dalších asi osm let a máme možnost rozšíření do dalších etap. Myslím si, že skládkovat se tady může určitě ještě dalších možná 30 let.
Objevují se různé termíny, kdy má být ukončeno skládkování. Jak to tedy bude?
Zatím je zákonem schválený termín 2024, ale připravuje se prodloužení do roku 2030. Není to tak, že by se přestaly skládkovat odpady, jen se nebude moci do skládky ukládat neupravený směsný komunální odpad a jeho využitelné složky. Takže odpady, které lze nějakým způsobem dále využít, by se neměly po tomto roce do skládky dostat.
Máte problém se sháněním zaměstnanců?
Snažíme se neustále zlepšovat zaměstnanecké prostředí, zvedat mzdy a tak dále. V současnosti máme zaměstnanecký kolektiv poměrně stabilizovaný. Zaměstnanců máme asi tolik, kolik bychom potřebovali. Není to tak, že bych nám nějak zásadně chyběli.
Je lidská síla v jisté fázi vytřídění odpadu nezastupitelná?
Lidský faktor je v tomto systému nezastupitelný. Je potřeba, aby zaměstnanec na dotřiďovací lince rozpoznal materiál a určil, o jaký se jedná, jestli je znečištěný a dále využitelný.
Jaké mají podmínky obce v porovnání s podnikateli?
Obce dostávají od autorizované obalové společnosti EKO-KOM odměnu, když plastové a papírové odpady předají oprávněné osobě. Tuto odměnu podnikatelé většinou nemají, proto náklady na předání odpadů mají v plné výši.
Má společnost Odpady Písek nějaký výhled do dalších let?
Zatím to vypadá, že náklady na likvidaci a další využívaní odpadů budou stále dražší a dražší. Ale samozřejmě se situace může změnit. V roce 2008 také přišla krize, kdy se za tříděné odpady platilo, a v roce 2015 zase dotřiďovací linky platily dodavatelům tříděných odpadů, když odpad přivezli. Takže třeba se bude historie zase opakovat.
Diskuse k článku