Vzteklina z republiky vymizela, africký mor prasat vyžaduje obezřetnost

Jaké jsou hlavní úkoly Státní veterinární správy?
Zjednodušeně, být všude tam, kde se děje cokoli „živočišného“ nebo něco, co je se zvířaty jakkoli spjato. Říkáme tomu veterinární dozor. Ve skutečnosti se jedná o odborný dohled v zemědělské i nezemědělské činnosti počínaje chovem veškerých zvířat, jejich ustájením, přepravou, až k produkci a zpracování potravin pocházejících ze zvířat, tedy mléka, vajec, medu, masa, ryb, zvěřiny, zpracování krmiv pro masožravá zvířata a tak dále. Zásadním cílem je především ochrana lidského zdraví před nákazami ze zvířat a před kontaminovanými potravinami, ochrana zdraví zvířat a ostatních živočichů a v neposlední řadě ochrana území České republiky před zavlečením nákaz zvenčí.
V poslední době se veterinární správa často skloňovala v souvislosti s výskytem afrického moru prasat. V čem tkví jeho hlavní nebezpečí a jaká preventivní opatření činíte, přestože Jihočeský kraj nebyl zasažen?
Africký mor prasat je velmi nebezpečnou nákazou prasat s vysokou smrtelností přesahující 95 procent u infikovaných zvířat. A aby toho nebylo málo, jedinci, kteří infekci přežijí, jsou dále šiřiteli nákazy. Naší všemožnou snahou je ochránit chovy domácích prasat a divoká prasata honiteb nejenom okresu Tábor, ale území celého Jihočeského kraje. Přenos na velké vzdálenosti zajišťuje člověk. ať už myslivec nebo nemyslivec tím, že podcení rizika. Přesvědčujeme myslivce ke snížení stavu populace černé zvěře, aby se pak ve stavu nouze výrazně zpomalilo šíření. V některých případech to jde ztuha. Pro ostatní obyvatele platí mimořádně vysoká opatrnost při manipulaci s potravinami a odpady, pocházejícími z prasat z rizikových oblastí. Těmi jsou především postižené země, což je vyjma Slovenska celý východ Evropy.
Divoká prasata jsou i přenašeči chorob přenosných na člověka i zvířata. O jaké nemoci jde a čeho se mají lidé vyvarovat, aby neonemocněli oni nebo jejich zvířecí miláčci?
My všichni živočichové občas přenášíme nějaké infekce na jiného živočicha. U divočáků to může být pro člověka nebezpečná trichinelóza, toxoplazmóza nebo i hepatitida typu E. Aujeszkyho choroba je virové onemocnění, kterým se může snadno a doslova smrtelně nakazit pes, ať už lovecký nebo i jiný, který je v lese venčený. Bohužel, vakcína zatím neexistuje.
Myslivci nosí na veterinární správu vzorky tkání a krev divočáků. Co tím sledujete?
Jedná se o vzorky, jejichž vyšetření ve specializovaných veterinárních laboratořích musí myslivci zajistit dřív, než je možné zvěřinu divočáka určit pro lidskou spotřebu. Zajišťuje se tím zdravotní nezávadnost pokrmů. Ostatní vzorky, kupříkladu krev, jsou také vyšetřovány na nákazy zvířat. Mluvíme o monitoringu nákaz. Příkladem je klasický a africký mor prasat, v roce 2017 jsme prováděli šetření zmíněné Aujeszkyho choroby. Nesmíme zapomenout ani na nákazy sledované u jiných druhů zvěře, například tularémie a brucelóza u zajíců. Obě tyto nákazy mohou být infekční pro člověka.
Byl nějaký výskyt v okrese Tábor?
Spíš napříč okresem a Jihočeským krajem vnímáme faktory zatíženého životního prostředí.
Zvěř v okrese Tábor se tváří jako zdravá, snad nám to takto vydrží. Občas někde pozlobí některé parazitózy, ale to není žádné drama. V poslední době se od moravských krajů směrem západním plíživě rozšiřuje virové onemocnění srnčí zvěře, fibropapilomatóza. Snažíme se to mít pod kontrolou.
Je známo, že vzteklina je na ústupu. Dá se říci, že se u nás už vůbec nevyskytuje?
Ano, je to tak. Česká republika je vztekliny prostá od roku 2003. Nemění na tom nic ani občasné zjištění u netopýra. Nicméně u našich některých východních sousedů vzteklinu sporadicky zjišťují u lišek, podstatně horší situace je kupříkladu v Turecku u psů.
Veterinární správa sleduje i týrání zvířat. Setkal jste se s případem v táborském okrese, kdy jste museli zasáhnout?
Případy oznámeného týrání zvířat se vyskytují relativně často. My musíme odborně posoudit, zda jsou skutečně naplněny všechny znaky porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a odlišit je od subjektivního pocitu toho či onoho občana, který na nešvar týrání upozorňuje. Víte, někdo považuje za týrání celodenní uvěznění pejska v bytě s venčením jedenkrát za den, jiný naopak pobyt hospodářských zvířat ve venkovním chladném či mrazivém počasí. Řešíme každou stížnost, ale jen u mála z nich se prokáže oprávněnost. Navíc to nebývá úplně jednoduché prokázat, protože u každé takové kontroly chovu se také musí respektovat práva občanská. Tyto věci se i tak řeší společně s obcemi a někdy i s policií.
Zažijete při práci i něco humorného?
Dost často vznikne něco, nad čím se musím pousmát. Příběh z poslední doby, kde by se pobavili i nezasvěcení, ale nemám. Těch profesních je samozřejmě několik, některé jsou však víc smutné než úsměvné. Tak například když urputná vegetariánka trvá na tom, aby i její pejsek byl vegetariánem, neboť její vegetariánství vychází z odporu k porážení zvířat.
Diskuse k článku