Workoutový sport si v Písku získal oblibu



Kdy se workout objevil v Písku?
Se street workoutem jsem pomalu začal na podzim roku 2012. V té době jsem studoval v Českých Budějovicích tělesnou výchovu, takže měl jsem zkušenosti z gymnastiky a dalších sportů a mohl jsem workout v Písku začít rozšiřovat. V létě 2013 jsem se rozhodl uspořádat pár tréninků v Píseckých horách na sportovní stezce nebo v parku. Nebylo k dispozici žádné hřiště, a tak jsem se rozhodl s kamarádem založit spolek. Vznik workoutu v Písku bych připojil k roku 2013.
Co vás vedlo k tomu založit v Písku spolek a co bylo jeho cílem?
Právě absence workout hřiště v Písku byla hlavním důvodem vzniku našeho spolku. Rozhodli jsme se oslovit Město Písek s návrhem na výstavbu. V té době už pár hřišť po republice bylo, takže jsme si zjistili veškeré informace o konstrukcích, firmách a předložili jsme je městu. Setkali jsme se s pozitivní reakcí. Díky tomu, že to bylo poměrně nová věc, se o to úředníci zajímali. Během roku jsme měli s úředníky několik schůzí a na podzim roku 2014 jsme oficiálně otevřeli hřiště u letního kina. Z party kamarádů vznikl spolek, který se postaral o realizaci prvního workoutové hřiště na jihu Čech. Hlavním cílem je vytvořit silnou komunitu lidí, které spojuje zájem o aktivní životní styl a rozvoj vlastních fyzických a duševních schopností, především se zaměřením na mládež.
A jak ta se na tuto možnost sportování dívala veřejnost?
Upořádali jsme nábor a na to jsme navázali pravidelnými tréninky. Z mého osobního pohledu to mělo úspěch a na každý trénink přišel někdo nový. Zájemců bylo kolem dvaceti, ale s příchodem zimních měsíců byla účast slabší a přišla i pauza. Po zimě jsme znovu udělali další nábor a tréninky. Chtěli jsme naší aktivitu spolku také využít pro veřejnost, a tak jsme společně uklidili celý park na Výstavišti. Jako dobrovolní správci hřiště se staráme i o úklid a údržbu hřiště. Postupem času moc zájemců nepřibývalo a jako to bývá u sportu, vydrží jen někteří.
Funguje spolupráce s městem i nadále?
Spolupráce funguje pořád, dokonce po dvou letech jsme požádali o rozšíření prvků a nové dopadové plochy. Naši žádosti bylo vyhověno a došlo k rekonstrukci hřiště. Pravidelně pořádáme vlastní soutěže, vystupujeme na různých akcí a reprezentujeme Písek na závodech ve street workoutu po celé republice. Pro úspěšnou spolupráci je třeba aktivity obou stran, a i když se vedení města změnilo, stále nám byli úředníci nakloněni. Nespolupracujeme jenom s městem, ale i s Centrem kultury, firmami nebo i jinými kluby a spolky z Písecka.
Čím je váš sport zajímavý?
Určitě volností a nezávislostí. Street workout vznikl doslova na ulici, především v Americe, kde chudší obyvatelé neměli na fitness centra, a tak začali cvičit venku v ulicích a parcích. Improvizovalo se na zábradlích, prolézačkách, lavičkách nebo na větvích stromů. Cvičení s vlastní vahou neboli kalistenika se hodně podceňovalo a každý chtěl cvičit hlavně s činkami a stroji. Workout nabízí především ovládání svého těla, jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Postupně času se člověk může přes obyčejné kliky a přítahy dopracovat až k těžším silovým prvkům, které na první pohled odporují gravitaci.
V čem se liší návštěvy workoutového hřiště od návštěv fitness centra?
Většina lidí, co chodí do fitness, chtějí nabrat svaly, zhubnout a vyformovat postavu. Panuje přesvědčení, že budovat svaly a sílu lze pouze pomocí činek s velkými váhami. Vždycky záleží na typu tréninku a na stravě. Občas přijde někdo, kdo sice zvedá několik let železo, ale udělá jen několik přítahů na hrazdě. Posilování vlastním tělem by mělo být základem a je to zcela přirozené. Podle mě by to mělo být základem k většině silovým a silově vytrvalostním sportům. Na workoutové hřiště můžete kdykoliv, nejste nijak limitováni, potkáte zde nové lidi a hlavně jste na čerstvém vzduchu a posilujete imunitu. Já osobně upřednostňuji cvičení venku, ale také využívám posilovny, hlavně přes zimu. V současné situaci, kdy jsou fitness centra zavřená, jsou workoutová hřiště obsazena i lidmi, kteří tam nikdy nebyli.
Takže koronavirová krize tento sport nezasáhla?
Většina z nás je zvyklá cvičit i doma, kde máme k dispozici přenosná bradla nebo hrazdy. Není pro nás problém cvičit doma v pokoji, na zahradě nebo někde v přírodě, takže ohledně cvičení se pro nás nic zásadního nezměnilo. Samozřejmě akce, na kterých jsme měli vystupovat, byly buď zrušeny nebo přesunuty na jiný termín. Co se týče soutěží, které byly plánovány na květen a červen, tak i ty se nekonají.
Jak funguje váš spolek?
Prostřednictvím spolku se domlouvají různá vystoupení na slavnostech, maturitních plesech a jiných akcích nebo ve spolupráci s partnery. Aktivních členů je momentálně šest. Většina členů byli nebo jsou studenti, takže se z Písku buď odstěhovali nebo měli jiné zájmy. Zůstalo hlavně silné jádro spolku, ač už většina pracuje nebo má vlastní rodinu, tak stále spolu fungujeme. Na soutěžích jsme jako tým Free Workout Písek projezdili celou republiku, ačkoliv soutěže jsou vždy pro jednotlivce, vždy někdo z nás přivezl cenu a mezi nejcennější určitě patří moje umístění na mistrovství ČR 2016 a 2017. Poslední dva roky jsem nejaktivnější na závodech hlavně já a i po zranění se stále držím v popředí workoutové scény.
Jaké máte se spolkem plány do budoucna?
Na letošní rok máme naplánovanou soutěž, konkrétně na 8. srpna. Doufáme, že současná situace nám dovolí to uskutečnit. Bude se soutěžit v kategorii Freestyle, což jsou nacvičené různé silové a dynamické prvky a triky, což je atraktivní hlavně pro diváky. Osobně bych byl rád, aby se spolek více oživil. Rádi uvítáme nové členy a zájemce o tento sport. Za poslední roky podáváme rady ohledně výstavby hřiště, jezdíme na slavnostní otevření hřišť, kde prezentujeme ukázky a využití prvků i pro úplné začátečníky nebo děláme radost v různých domovech seniorů a rádi bychom v tom pokračovali i v budoucnu.
Diskuse k článku