Z prodeje na internetu se stal rafinovaný podvod - Jižní Čechy Teď!
před 6 hodinami

Z prodeje na internetu se stal rafinovaný podvod

STRAKONICKO – Na inzertním portálu se objevil inzerát na prodej použité čtyřkolky TGB 1000 za cenu 154 500 korun, na který reagoval muž ze Strakonicka. Byl to podvod.





„Po několika telefonických hovorech a výměně e-mailů se dohodl na zaplacení zálohy. Po úhradě první částky ho kontaktovala účetní, která mu oznámila, že je nutné zaplatit ještě další částku pro rezervaci. Poškozený tuto částku poslal, ale začal si všímat nesrovnalostí, například v odlišných symbolech na fakturách,“ popisuje mluvčí Policie ČR ve Strakonicích Jaromíra Nováková.

Když se muž obrátil na účetní, ta ho ujistila, že platbu bude třeba provést znovu, aby se spojila s předchozí transakcí. Po zaplacení opakované částky mu účetní potvrdila, že čtyřkolka je rezervovaná a domluvili se na prohlídce. Když se poškozený pokusil kontaktovat prodávajícího a technika, zjistil, že všechna telefonní čísla jsou nedostupná.

„Celková škoda dosáhla téměř 65 000 korun. Tento případ ukazuje, jak podvodníci vytvářejí důvěru a neustále přicházejí s novými požadavky na platby. Je důležité být při platbách předem obezřetní, důkladně kontrolovat faktury a platit pouze na ověřené účty. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na odborníky nebo policii,“ dodává Jaromíra Nováková.

Podvod s bytem

Další z aktuálních případů podvodu je případ ženy, která hledala pronájem bytu v Písku. Na svůj inzerát obdržela odpověď od neznámého muže, který se představil jako majitel bytu s nabídkou pronájmu. Komunikace působila věrohodně a údajný vlastník požadoval složení kauce ve výši 15 000 korun.
„Žena částku odeslala na uvedený účet. Následně se majitel opakovaně ozýval s tvrzením, že platba nebyla správně zaúčtována kvůli chybnému variabilnímu číslu, a požadoval další platby. Tento scénář se opakoval a žena nakonec pod nátlakem odeslala ještě jednu platbu. Až při třetím požadavku začala mít podezření a rozhodla se další platbu neprovést. Po tomto kroku se pronajímatel odmlčel, telefonní číslo bylo nedostupné a žena přišla o celkem 30 000 korun. Policie případ šetří jako trestný čin podvodu,“ doplňuje mluvčí Nováková.

Důvěra v rodině

Zmínila i další případ, který se odehrál podle známého scénáře, který policie registruje čím dál častěji. „Žena obdržela zprávu z neznámého telefonního čísla, ve které se pisatelka vydávala za její dceru. V zoufalé zprávě tvrdila, že má rozbitý telefon a naléhavě potřebuje půjčit peníze. Žena, ve snaze pomoci své domnělé dceři, zaslala téměř 44 tisíc korun. Až po odeslání částky pojala podezření a zavolala své skutečné dceři. Zjistila, že se stala obětí propracovaného podvodu. I tento případ nyní řeší policisté,“ dodala mluvčí.

-pčr/pe-

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.