18. 9. 2020 12:40

Za jakých podmínek mohou probíhat výměny městských bytů?

VIMPERK – O tom, že si nájemníci mezi sebou mohou vyměňovat městské byty, už bylo rozhodnuto před lety. Na veřejném zasedání zastupitelstva byla bývalou zastupitelkou Šárkou Janáskovou vznesena otázka, jak je možné, že si byt vyměňují i lidé, kteří mají postavený vlastní dům. Veřejnosti se tak dostalo vysvětlení, jak taková výměna probíhá a za jakých podmínek.

 

Situaci popsal a vysvětlil vedoucí hospodářského a bytového odboru Martin Kalous. Ten řekl, že výměny městských bytů jsou možné po dohodě s jejich nájemníky a hospodářským a bytovým odborem.
Někdo časem potřebuje byt větší nebo mu stačí menší byt s menšími náklady a tak město umožňuje svým nájemníkům směny.Situace, kdy si nájemník městského bytu postaví vlastní dům, mu také ještě před přestěhováním umožňuje byt směnit.

„Bývá to například z důvodu, že ti lidé ještě dům dostavují, nastěhují tam většinu věcí a aby snížili náklady na bydlení do doby přestěhování, svůj větší byt smění za menší a tím pádem větší byt dříve uvolní rodině, která ho potřebuje. Jakmile se nastěhují do vlastního domu či bytu, městský byt odevzdají,“ vysvětlila ještě starostka Jaroslava Martanová.

Pokud jde o konkrétní výměnu a to u rodiny Vaňkovi, která má dům již postavený, může jej předem směnit, což se děje, ale jakmile dojde k zapsání jejich vlastního domu do katastru nemovitostí, což zatím neproběhlo, musí směněný byt vrátit městu. Do doby než proběhne kolaudace a zápis do katastru nemovitostí může rodina městský byt užívat.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.