Začal nový školní rok. V Jindřichově Hradci do lavic usedlo 280 prvňáčků

















Pro všechny prvňáky město Jindřichův Hradec připravilo balíčky se školními potřebami a sladkostí. A zástupci vedení města nechyběli ani u přivítání školáků v prvních třídách. „Počet prvňáků mírně vzrostl, z toho máme samozřejmě radost. Školy jsou na žáky připravené, prázdninovou dobu využily k úklidu, výmalbě a různým opravám, které byly potřeba. Bohužel ještě jsou i nutná opatření proti covidu, město tedy školy zásobilo dostatkem hygienických prostředků i testovacích souprav,“ zmínil starosta Jan Mlčák, který navštívil 5. základní školu na sídlišti Vajgar.
Kromě oprav se v jindřichohradeckých školách také měnil písek v pískovištích v jejich areálech. Pořizovala se některá gastrozařízení do školních jídelen, například do 6. základní školy se koupil nový konvektomat. Nakupovaly se i nové herní prvky na zahrady školek.
„Rekonstruovali jsme sociální zařízení na 3. ZŠ, toalety, sprchy a šatny učitelek v mateřské škole Pod Kasárny nebo opravovali rozvody elektrické energie, vody a odpadů a vyměnila se dlažba a obklady v kuchyňkách 3. MŠ na sídlišti Vajgar. Na tyto akce bylo vyčleněno 1,3 milionu korun. Ale největší stavbou byla celková rekonstrukce školní kuchyně ve 3. MŠ na Vajgaře za 3,3 milionu. To byla poslední nezrekonstruovaná kuchyně na jindřichohradeckých školách a školkách. Teď už by měly být všechny v pořádku,“ doplnil starosta.
Velkou akcí je i nový povrch na příjezdové komunikaci ke školní kuchyni na 5. ZŠ. Tady ale zároveň probíhala i rekonstrukce elektroinstalace, proto se výměna povrchu naplánovala až na září a říjen, aby se to mezi sebou nekřížilo.
„Po loňském školním roku si přeji, abychom letos zažili jenom samá pozitiva. Abychom nemuseli řešit stejné situace jako loni. Přál bych si, aby výuka byla už pouze prezenční a abychom dohnali to, co jsme zameškali. A doufám, že to tak dopadne,“ uvedl ředitel 5. ZŠ Pavel Štefl.
Na tuto školu dnes poprvé přišlo 53 prvňáčků, celkem pak 435 žáků. Všechny na začátku školního roku čekají mimořádná opatření. „Asi všichni ví, že teď musíme děti třikrát po sobě testovat. Do výjimek patří děti, které jsou očkované, prodělaly covid nebo si přinesou potvrzení o negativním PCR testu. Otestované děti pak ve třídách nemusí mít roušky, ve společném prostoru ano. A samozřejmě platí zvýšený důraz na úklid a dezinfekci,“ dodal ředitel.
Žáci škol se povinně testovali i v loňském roce. „Upřímně, měli jsme trošku strach z toho, jak to všechno dopadne. Ale nakonec jsme zjistili, že i malé děti to zvládají úplně bez problému. Zvládlo se to, děti jsou na testování zvyklé a tak ni letos neočekáváme žádné problémy,“ poznamenal Pavel Štefl.
Děti, jejichž zákonní zástupci loni nesouhlasili s testováním ve školách, musely zůstat doma. Letos už do školy přijít mohou, musí mít ale roušku po celou dobu pobytu, cvičit mohou jen venku a nesmí zpívat. „Rodiče, které nebudou chtít děti testovat a ani nesouhlasí s tím, aby žáci měli ve škole roušku, si děti musí nechat doma a vzdělávat je sami. Děti nebudou automaticky omluvené, ale rodiče musí dodat omluvenku. Na další poradě se s pedagogickým sborem domluvíme na postupu. Chceme si tyto děti po určitém časovém období zvát a zkoušet je, abychom měli podklady k jejich hodnocení. Mám signály, že takové děti na naší škole budou. Už jsem si s některými rodiči mailoval, ale přesné počty se teprve dozvíme,“ poznamenal ředitel.
Stejně tak budou teprve v příštích dnech známy i počty naočkovaných dětí v jednotlivých školách nebo těch, které covid prodělaly a také spadají do výjimek.
Diskuse k článku