Začala debata o nové zonaci šumavského národního parku. Obce návrh kritizují - Jižní Čechy Teď!
25. 2. 2019 16:34

Začala debata o nové zonaci šumavského národního parku. Obce návrh kritizují

ŠUMAVA - Na Šumavě se začalo jednat o novém návrhu zonace zdejšího národního parku. Jde o otázku vyvolávající velmi odlišné názory a dlouhé debaty. Nový návrh připravila správa parku už loni a v lednu začal proces jeho předjednávání. Návrh má zonaci stanovit na patnáct let. Ekologům se zdá nedostatečný a obce ho naopak kritizují jako pro ně omezující.

Začala debata o nové zonaci šumavského národního parku. Obce návrh kritizují - Jižní Čechy Teď!

 

„Návrh zonace stanoví to, jaká území na Šumavě se ponechají samovolnému vývoji, jaká budou trvale opečovávaná nebo kde se budou moci dále rozvíjet obce,“ vysvětli mluvčí parku Jan Dvořák. „Už v loňském roce jsem všem starostům nabídl průběžné konzultace k přípravě nové zonace a některé jejich odborné připomínky tak již byly do návrhu zapracovány. I nyní mají členové Rady, ale následně i veřejnost, vlastníci či návštěvníci parku možnost podávat k návrhu nové zonace další připomínky, které se budeme snažit reflektovat, s cílem najít na zonaci dohodu,“ doplnil ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Návrh by po připomínkování veřejností měla opět projednat rada parku a pak ho dostane ministerstvo životního prostředí a vláda. „Na novou zonaci národních parků již například nejsou navázány omezení regulující pohyb na území NP a tedy nová zonace se pohybu osob (tj. též pohybu návštěvníků) v daném území netýká a neupravuje jej. Návštěvnost území národních parků bude regulována klidovými územími, jejichž podobu správa aktuálně připravuje,“ vysvětlil Jan Dvořák.

Návrh počítá s tím, že území ponechané neřízeným přírodním procesům má tvořit 27% rozlohy národního parku. S návrhem nové zonace se může seznámit se i široká veřejnost a to na stránkách parku http://www.npsumava.cz/5894/10332/clanek/. „Správa NP Šumava navíc dává veřejnosti také možnost zasílat vlastní připomínky a námitky nebo doporučení k tomuto návrhu a to do 15. března 2019 na e-mailovou adresu: zonace@npsumava.cz,“ dodal mluvčí parku.

Návrh se zdá nedostatečný pro Hnutí Duha. „Správa NP Šumava navrhla v nové zonaci příliš malou rozlohu přírodní zóny určené nerušenému přírodnímu vývoji. Její návrh činí 27%, zatímco přírodní kvality Šumavy umožňují, aby přírodní zóna zabírala 53% území parku. Podle návrhu Správy by tak bez přísné ochrany zůstala celá řada cenných míst, která by byla po příštích patnáct let, kdy se zonace nebude měnit, vystavena hrozbě kácení i jiných škodlivých zásahů. Co nejdříve spolu s vědci veřejně představíme vlastní odborně podložený návrh přírodní zóny, který tato místa ochrání, a vstoupíme s ním do veřejného projednávání zonace,“ řekl expert na ochranu přírody Hnutí Duha Martin Voráč.

Za svaz obcí v šumavském parku nám na několik dotazů odpověděl starosta Modravy Antonín Schubert – Jak hodnotíte návrh zonace?
Návrh na vyhlášení zón v Národním parku Šumava je velmi špatným výsledkem dvouleté práce orgánů ochrany přírody. Vymezení zóny kulturní krajiny, tak jak je v návrhu, je nepřijatelné. Místo ministrem Brabcem deklarovaných deseti procent výměry národního parku zůstalo na obce necelé jedno procento. V praxi to znamená, že z více jak 68 tisíc hektarů je životní prostor obcí vymezen na 642 hektarech. Zásadní vadou také je, že je obcím předkládán návrh zonace bez textové části. Máme-li se zodpovědně rozhodovat, pak musíme znát podrobnější záměry orgánů ochrany přírody. Všechny národní parky mají plány péče, ze kterých je to možné vyčíst. Šumava ale sedm let žádný plán péče nemá. Chybou je, že návrh zonace je předkládán bez návrhu klidových území, ve kterých je omezen vstup či pohyb lidí bez ohledu, o jakou zónu se jedná. Mimo to mohou klidová území zvětšovat bezzásahové území. Návrh zonace nelze bez klidových území odpovědně projednat. Volali jsme po uspořádání poměrů na Šumavě, ale odpovědí je zvýšení nejistoty.

Jaká je vaše představa nové zonace?
Naše představa byla, že návrh bude vznikat i ve spolupráci s obcemi. Tuto představu ministerstvo životního prostředí nekompromisně zamítlo a podoba finálního návrhu byla do poslední chvíle obcím tajena. Návrh zonace je tedy představou pouze orgánů ochrany přírody. Sedmiletá absence plánu péče o národní park znamená, že chybí jasná transparentní pravidla a koncepce. To není prostředí pro dialog, ale monolog ze strany orgánů ochrany přírody. Navíc tu do roka budeme mít problém s vymezením cestní sítě, po které vedou lyžařské trasy a cyklotrasy. Ty jsou dosud vymezeny návštěvním řádem, jehož platnost ale podle zákona končí na konci května příštího roku.

Jsou brány vaše připomínky při projednávání v potaz?
To je zatím předčasná otázka. Prozatím doufáme, že nám zonace nebude nařízena, ale že s námi bude objektivně projednávána. Připomínek ale bude hodně, protože návrh je představou orgánů ochrany přírody, který nejen že nezohledňuje zájmy obcí, ale ani farmářů a ostatních vlastníků pozemků v národním parku. Z dosavadních zkušeností lze pouze konstatovat, že za posledních pět let bylo běžnou praxí ministerstva zamítnutí našich připomínek. Očekáváme také, že odpovědí na naše připomínky bude další vlna hysterie o developerech, lanovkách a vybetonování Šumavy.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.