Žádost Linky bezpečí o městský příspěvek v Písku narazila

Linka bezpečí o sobě uvádí, že jejím posláním je poskytovat kvalitní a snadno dostupnou pomoc dětem, studentům a všem, kteří jednají v jejich zájmu. „Linka bezpečí pomáhá s řešením náročných životních situací i každodenních starostí a problémů. Poskytuje krizovou intervenci a poradenství pro klienty z celé České republiky prostřednictvím telefonu, chatu a e-mailu,“ stojí v představení spolku.
„Z tohoto důvodu se žadatel obrátil s žádostí o poskytnutí finančního příspěvku přímo na paní starostku a zastupitelstvo města. V případě schválení poskytnutí finančních prostředků bude uzavřena v souladu se zákonem darovací smlouva,“ napsal městský úřad.
Vedoucí finančního odboru Ladislav Toman na jednání zastupitelstva vysvětlil, že když žádosti Linky bezpečí nelze momentálně vyhovět z grantového programu, spadá toto rozhodnutí o případném daru do kompetence zastupitelstva. „Pokud by si požádali v příštím roce, existuje možnost, jak vyhovět,“ řekl Toman.
Zastupitel Pirátů Josef Soumar zmínil, že finanční výbor doporučil žádost neschválit. „Je to nesystémové řešení. I přesto, že si práce Linky bezpečí vážím, tak se jedná o řešení, které by mohlo následně spustit další vlnu žádostí,“ myslí si Soumar. Jiří Hořánek z ANO uvedl, že se město snaží podporovat nekomerční sportovní, kulturní i sociální aktivity. „Máme nastavena pravidla, kdo si požádá, může dostat peníze na činnost nebo na konkrétní akci. Čas od času se stane, že se vyskytne cosi, co zkouší získat peníze mimo pravidla. Je čistě na nás, jestli řekneme, že peníze dáme, nebo nedáme. Než budeme argumentovat nesystémovostí, tak bych se přikláněl k tomu zjistit, jestli je to natolik významná činnost, kterou bychom měli podpořit a pravidla pominout. Anebo si říci, že to není nezbytné, a odkázat žadatele na systém dotací,“ řekl Hořánek.
Pirát Zbyněk Konvička se naopak přikláněl k podpoře daru. „V tomto případě bychom mohli učinit výjimku. Pokud si dobře vzpomínám, tak Linka důvěry, kterou tu provozovala Arkáda, fungovala jen několik hodin v týdnu. Tato Linka bezpečí funguje nonstop právě pro děti, které nemají natolik důvěrné kamarády a jejich krize jsou intimní. Mám pocit, že to může být signál od nás, že nám nejsou tyto věci lhostejné, byť souhlasím s dodržováním systémových pravidel. Lince bezpečí bychom v případě schválení napsali, že jde o výjimku,“ navrhoval Zbyněk Konvička.
Michal Čapek z ANO pak zastupitelům připomněl, že nedávno prohlasovali o mnoho vyšší mimořádnou dotaci organizaci Naděje, která pracuje s lidmi z vyloučených lokalit. „Jak moc systémové bylo, když minule přišel pan ředitel Naděje a dali jsme mu 400 tisíc? Co se tu minule odehrálo, s tím nesouhlasím. Když vidím, co jsou rodiče schopné dětem provádět, tak tato částka požadovaná Linkou bezpečí je naprosto marginální. Vzhledem k minulé diskuzi navrhuji tuto částku schválit,“ prohlásil Čapek. Michal Přibáň z ODS doplnil, že linka funguje už 25 let. „V největší míře se na ní obracejí děti. Denně vyřizují kolem 500 telefonátů. Těch 35 tisíc nejsou podstatné peníze a budu hlasovat pro,“ poznamenal.
Místostarosta Petr Hladík vysvětlil, že podpora Naděje je zasmluvněná a není to tedy dar mimo dotační pravidla. „Není to forma grantového řízení. Naděje je financovaná jiným způsobem, nesmíme míchat jablka a hrušky. Kdyby to byly peníze z mé kapsy, hned je Lince bezpečí pošlu. Domnívám se ale, že je to práce, kterou by měl systémově podporovat stát. Organizace si těmito žádostmi zjednodušují život,“ řekl Hladík. Souhlasila s ním i starostka Eva Vanžurová (Pro Písek). „Oni požádají jedním dopisem, kdežto jiné organizace žádají složitěji v grantovém řízení. Ulehčují si tím práci. A když dostanou peníze formou daru, tak se pak vůbec nekontroluje jejich využití. Jako město si nemůžeme dovolit rozdávat dary. Měli jsme tu třeba žádost z hospice v Prachaticích a také jsme je odkázali na žádost o grant,“ dodala starostka.
Pirát Tomáš Posekaný si myslí, že nelze srovnávat činnosti Naděje a Linky bezpečí. „Naděje funguje místně. Pokud má Linka bezpečí možnost si příští rok požádat systémově, rád jim peníze schválím. Nerad bych ale vytvářel precedent,“ uvedl. Lukáš Nebes z ANO pak ještě připomněl, že takzvaná Linka důvěry pod píseckou Arkádou je navíc stále funkční.
Zastupitelstvo žádost o dar Lince bezpečí zamítlo. Neschválení příspěvku odsouhlasilo 17 zastupitelů, čtyři byli proti a tři se zdrželi.
Diskuse k článku