Zahynul orel mořský Viktor, kterého ochranáři sledovali vysílačkou - Jižní Čechy Teď!
7. 10. 2015 11:34

Zahynul orel mořský Viktor, kterého ochranáři sledovali vysílačkou

HORNOSÍN - Orel mořský Viktor, kterého na Nový rok vypouštěli ochranáři ze Záchranné stanice živočichů Makov, byl nalezen mrtev u Hornosína na Blatensku. Ochranáři ho nalezli díky vysílačce, která zajišťovala jeho monitoring. Orel byl v dobré kondici, proto byl předán na pitvu k určení příčiny úhynu. Šlo o jediného orla mořského, který byl v Čechách monitorován. Proto ochranáři věděli i to, že se na jaře marně pokoušel na Blatensku zahnízdit.




 

Tohoto orla mořského přijali v Záchranné stanici Makov loni v listopadu s poraněným křídlem. Podařilo se ho uzdravit, začali mu říkat Viktor. Na Nový rok byl vypuštěn zpátky do volné přírody na Blatensku, kde byl původně zraněný nalezen. Ochranáři ho opatřili vysílačkou a tím po celou dobu mohli monitorovat jeho pohyb. 

Zjistili tak například, že se dvakrát pokusil zahnízdit, ale nikdy ke hnízdění nakonec nedošlo. Orli jsou velmi citliví na rušení, ochránaři se domnívají, že pár, který tehdy se samicí vytvořil, mohla vyrušit například těžba dřeva. 

Byl to zdravý jedinec ve velmi dobré kondici, proto je jeho úhynu velká škoda. Na jihu Čech se momentálně odhaduje výskyt orla mořského na 15 až 25 párů. Zprávy o výskytu přicházely letos například z oblasti severně od Milevska. Zoologové z Prácheňského muzea v Písku ale tehdy varovali, aby lidé orly nerušili. Od 70. let minulého století se u nás organizují záchranné programy tohoto kriticky ohroženého ptačího druhu. V dřívějších dobách orel na zimu odlétal, protože hledá nezamrzlé vody, dnes tu přes zimu zůstává a pokud jsou velké mrazy, posune se jinam. Pár obvykle vychová jedno mládě ročně, se štěstím dvě. Námluvy nejsou snadné, pár si musí být sympatický. Letošní jarní silné větry hodně hnízd poničily. 

Orel mořský na našem území kdysi dávno žil, pak ho lidé v 17. a 18. století prakticky vystříleli. Věřili, že jim konkuruje v lovu ryb nebo zvěře, anebo se ho báli. Ve skutečnosti se orel mořský chová jako sup a živí se mršinami. Na to pak často doplácí životem. Stává se, že pozře otrávené návnady, které myslivci vkládají do mrtvých ptáků nebo kuřat a líčí tak na škodnou, například na lišky. 

„Karbofuranové návnady obsahují toxin, který je u nás desítky let zakázaný, přesto je lidé stále ještě mají doma a používají je. Způsobují velmi nehumánní smrt ptáka, kterému napřed ochrnou křídla, pak nohy a nakonec dýchací svaly. Je to pomalá a bolestivá smrt nejen pro orly, ale i pro psy nebo kočky, pokud takovou návnadu pozřou,“ uvedl písecký zoolog Jiří Šebestian. 

I ochranáři z Makova mají podezření, že mohlo jít u orla Viktora o otravu a čekají na výsledek pitvy. 

Orel byl nalezen uprostřed lesů, bez vysílačky by se o jeho úhynu patrně nedozvěděli. 


 

 
Libor Šejna s uhynulým orlem mořským

 
foto Martina Šejnová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.