Zákaz pití alkoholu na veřejnosti zavádějí nově v Prachaticích i Benešově nad Černou

Z okresních měst to například jsou Prachatice, které v Jihočeském kraji jako poslední přijaly opatření ošetřující pořádek na veřejných místech. „Zcela nově vyhláška řeší zákaz konzumace alkoholických nápojů na některých veřejných prostranstvích ve městě. Jedná se zejména o historickou část města, městské parky, okolí obchodních domů, vlakového nebo autobusového nádraží, na veřejně přístupných dětských hřištích. Na stejném území platí např. i zákaz požadování finančních či jiných darů fyzickými osobami pro vlastní prospěch. V historické části města a v městských parcích je pak zakázáno přespávání na veřejném prostranství,“ informuje na stránkách města Ivana Jeřábková vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy z prachatické radnice.
Vyhláška také ošetřuje pohyb psů na území města. Psy musí být na vodítku na většině míst, bez vodítek se mohou prohánět na Šibeničním vrchu, na ploše nad střelnicí, vedle internátu SPgŠ Na Zlaté stezce, v centru města, v parku v ulici Hradební nebo na louce při vstupu do bývalých horních kasáren.
Veřejný pořádek ve stejné době začali řešit také na Českokrumlovsku, konkrétně v Benešově nad Černou. Popíjející lidé v centru města na náměstí od léta obtěžovali okolí, až si občané přišli stěžovat na zasedání zastupitelstva. „Přes léto se nám tu povalovali někteří lidé z ubytovny, kteří tam popíjeli alkohol. Nevypadalo to zrovna hezky. Řešili jsme tuto situaci s policií a i s ministerstvem vnitra. Nikdy to u nás nebylo tak viditelné a otřesné,“ uvedla pro Jižní Čechy Teď starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová (KDU-ČSL). Strážníci mohou po hříšnících nyní s nově platnou vyhláškou vymáhat pokutu, delikt přechází na přestupkovou komisi a tam se podává podnět k projednání. „Většinou se ukládá peněžní pokuta,“ doplnila Korchová.
Většina jihočeských měst i obcí již dávno zakázala popíjení alkoholu na veřejných místech. Striktní zákaz platí od roku 2014 v Českých Budějovicích v historickém jádru, na sídlištích Máj, Šumava a Vltava včetně sídliště Pražského, zákaz se vztahuje i na Lannovu třídu, Palacké a Mariánské náměstí a centrum Suchého Vrbného. Podobná vyhláška například funguje také v Českém Krumlově a to celkem na 37 místech. Na dodržování dohlíží městští strážníci a policie.
Diskuse k článku