Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Zelený trávník? Slunce je mění na usušené seno

 Autor: Jarka Krejčová

    Autor: Jarka Krejčová

STRAKONICE – Asi všichni majitelé zahrádek, nemají-li zavlažování, se jen smutně dívají, jak jejich trávník vypadá v současné vlně veder jako sušená sláma. Do naší strakonické redakce dorazil dotaz, jestli vedra nemohou trávník zničit tak, že by už napřesrok nevyrostl nebo byl silně poškozen? Existuje kromě vody něco, čím by se dalo proti usychání travního pažitu bojovat? A jak je to s trávníky ve městě, zavlažují se? Tolik dotaz od čtenáře.

 

Zaslali jsme ho mluvčí strakonické radnice Markétě Bučokové, která u odborníků ze životního prostředí zjistila: „Městské trávníky nepatří mezi zeleň, která by byla prioritně zavlažována, neboť by to bylo finančně velmi náročné. Jiná alternativa, nežli voda, neexistuje. Nicméně tráva má schopnost se velmi rychle regenerovat, její kořenový systém často sahá až do hloubky dvanácti metrů a v latentním stavu vydrží i extrémní teploty. Podle vyjádření odborníků z odboru životního prostředí nehrozí, že by trávníky vyhynuly. V ohrožení jsou ale naopak stromy, především mladé výsadby z letošního roku. Proto odbor životního prostředí přistoupil k alternativě zavlažovacích vaků, které budou zkušebně aplikovány k novým výsadbám v centru města, kde jsou stromy ohroženy nedostatkem přirozené vláhy. Vaky se umístí okolo kmene stromu a z jejich spodní strany dochází ke kapkovému zavlažování kořenového systému stromu. Takto bude instalováno třicet vaků k mladým výsadbám, například v Lidické ulici. Prioritou je udržení stromové vegetace, a to doslova za každou cenu."

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace