Zloději zkouší stejné triky. Senioři jsou nepoučitelní

O finanční hotovost přesahující 170 000 korun přišla včera dopoledne seniorka v Jindřichově Hradci. U jejího domu se objevil muž vystupující jako technik elektrárenské společnosti s tím, že jde zkontrolovat, případně vyměnit elektroměr. Za výměnu přístroje si muž řekl o 2 000 korun, které mu žena dala. Podvodník ji poslal do sklepa elektroměr zkontrolovat a její nepřítomnost využil k prohledání kuchyně, kde odcizil několik obálek s penězi.
To, že se nejednalo o technika, ale podvodníka, si žena uvědomila až později a případ ohlásila policistům. Podle jejího popisu se jedná o cca 180 cm vysokého muže střední postavy a světlé pleti. Ten měl na sobě béžovou semišovou bundu, šedé kalhoty a modrou košili. Pokud jste se s tímto mužem, vystupujícím se stejnou či podobnou legendou již setkali, informujte policii prostřednictvím linky 158 a předejte jim k jeho osobě co nejvíce informací.
Základní rady a tipy jak se podvodníkům ubránit:
- Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
- Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
- Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
- Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
- Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
- Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
- Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
- Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
- Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
- Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.
Diskuse k článku