Zlomená lípa na Pražské patřila správě a údržbě silnic. Ta teď posoudí i stav dalších stromů

„Kdo nešťastníkovi zaplatí auto, na které prohnilý strom padl a je totálně na odpis? Kdo je odpovědný za správu městské zeleně a majitelem stromu? Město nedává peníze do péče o stromy, nebo je nemá?“ Tak by se dalo shrnout několik příspěvků našich čtenářů pod článkem o zlomeném stromě na Pražské.
Redakce se na ně rozhodla přinést odpovědi. A jak zjistila, lípa na Pražské patřila správě a údržbě silnic (SUS). „Je to výjimečná situace, během chvilky přišel velký déšť a vítr, při němž strom, který nebyl viditelně poškozený, padl. Nikdo asi nedokáže zaručit, že se něco takového při bouři nikdy nestane,“ řekl ředitel píseckého závodu SUS Jaroslav Kozák.
Ten současně uvedl, že SUS má v Českých Budějovicích odbornici na stromy, arboristku, která ještě s dalším odborníkem objíždí závody v celém kraji a kontroluje stav stromů a alejí. „Hlavně těch velkých. Během minulého měsíce byla například na Chyšecku, prošla stovky stromů a vytipovala přes 70 vadných. Do kontroly, péče o zeleň i kácení dáváme hodně peněz. Nedá se říct, že nic neděláme, protože nějaký strom při bouři padne. Vyvrací se někdy i s kořeny. Padají stromy u silnic, stejně jako v lese v celé republice a nikdo tomu nedokáže stoprocentně zabránit předem,“ podotkl Jaroslav Kozák, který současně potvrdil, že strom na Pražské padl na zaparkované auto. „Toto se bude řešit přes pojišťovnu, jiná cesta není,“ dodal. SUS teď bude ve spolupráci s odborem životního prostředí posuzovat stav dalších lip, rostoucích v této lokalitě.
Středeční bouře, která se prohnala Pískem, ničila i další stromy, třeba ve vnitrobloku v Kollárově ulici. Větru neodolal ani topol za Majerovým mlýnem, stejně jako dva velké smrky za Smetákem směrem k Zátavskému mostu. „Poryvu větru, který přišel se středeční průtrží se prostě strom se skrytým zdravotním problémem nemůže přizpůsobit. My ale nevidíme do dřevin. Pokud snižují listovou plochu a usychají, může se hledat příčina, ale například v Palackého sadech v minulosti padly stromy, které nevykazovaly žádnou vadu,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra s tím, že odbor pravidelně stav stromů v Písku kontroluje. „Provádí se bezpečnostní a zdravotní řezy i vazby velkých stromů, abychom je udrželi. Nepřistupujeme hned ke kácení a kdybychom to nedělali, byla by řada stromů už rozlámaná,“ podotkl Miloslav Šatra.
Město na jaře a na podzim provádí pravidelně bezpečnostní řezy. „Na konci srpna, kdy je ještě plná listová plocha, objíždíme město a připravujeme seznam stromů, které je třeba prořezat. Bude se určitě pokračovat v Palackého sadech, kde se dělala i jarní údržba, protože je tam plán obnovy,“ naznačil Šatra.
Ošetření stromu vyjde zhruba na pět až sedm tisíc korun, podle výšky a zásahů, vazba stojí ještě víc. „Mladý strom ale dnes stojí po zdražení tak pět tisíc, s dalším ošetřením vyjde během pěti let zhruba na deset tisíc korun. Ošetřit vzrostlý strom se tak stále vyplatí,“ dodává Miloslav Šatra.
Diskuse k článku