Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Ochotnický soubor Copánek

  neděle 20.10 10:00 - Písek, KD

  Divadlo pro děti.

 • The Muh Trio - The Art of Jazz Trio

  neděle 20.10 18:00 - Písek, Trojice

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Známe výherce Vánočního generačního mostu. Dnes si převzal PlayStation

K PlayStationu předává Radku Burešovi ředitelka Jihočeských týdeníků Libuše Kolářová i hry a časopisy. , Autor: Jarka Kuchařová

K PlayStationu předává Radku Burešovi ředitelka Jihočeských týdeníků Libuše Kolářová i hry a časopisy.     Autor: Jarka Kuchařová

Milí čtenáři, moc nás potěšilo, že se vám vánoční soutěž líbila. Výrazy známé generaci 50+ a typické pro generaci pod třicet doplnilo a poslalo 196 soutěžících. Antonín Moos ze Sezimova Ústí to možná vystihl za všechny, generace si musely pomáhat: „Bez pomoci mých třech vnoučat ve věku 15+ bych test absolutně nezvládl. Hodně jsme se pobavili."

 

Jak tedy zněly správné odpovědi? Telegram bývala krátká zpráva přenášená pomocí telegrafického přístroje. Obdoba dnešní esemesky, kterou ale doručil rychlý pošťák. Údernice byl výraz pro příkladnou pracovnici, která překračovala normy. Šusťák byl ve své době módní nepromokavý kabát. A bumážka je slovo z ruštiny, které mělo význam potvrzení, dokladu. Síťovka byla pružná taška s oky, která se znovu vrací do módy, jak mnozí připsali.

A co slovník pod třicet? Wow! značí údiv, ty jo!, ale pozor, bez vykřičníku to může být i zkratka world of warcraft, což je počítačová hra, jak připomněl Lubomír Kalivoda až z Hradce Králové. Lajknout znamená označit na Facebooku, že se něco líbí. A slovo cool se používá ve smyslu – super! Prank je vylomenina, lumpárna, často i drsná, za účelem pobavení ostatních. A hustý? Pozor babičky, s hustou omáčkou to nemá pranic společného! Mladí by řekli – dost dobrý, fakt dobrý anebo naopak – hnus! Slosovali jsme všechny odpovědi, kuriozní a legrační si ještě necháme na závěr.

Kdo vyhrál?

Je nám to moc líto, ale nemůžou vyhrát všichni. Odpovědi jsme očíslovali a pro naprostou regulérnost jsme nechali náhodně vybral čísla do 196 Pavlu, Blanku, Jitku a Jarku, které potkáváte v našich redakcích. Kdo nevyhrál, nesmutněte. Další soutěž chystáme už na leden. Musíme vzhledem k rostoucím nákladům naše noviny od příštího roku bohužel zdražit. I proto se budeme ve slosovatelné anketě ptát, co byste nejraději chtěli číst.

Hlavní cenu, tedy konzoli PlayStation včetně her a časopisů vyhrává Radek Bureš z ulice Na Vojtěchu v Táboře-Měšicích. Dnes cenu převzal v redakci Týdeníku Táborsko. 

"Zkusil jsem to. Ještě nikdy jsem nic většího nevyhrál, tak jsem si říkal, že jednou to tam musí padnout," měl z ceny Radek Bureš radost. Pracuje v táborské firmě COGEBI, tento týden už má dovolenou, ale myslí si, že se ke hrám dostane až o Vánocích. "PlayStation má kamarád, ale já teď budu mít novější. Je to fajn věc, člověk se tím zabaví," měl radost výherce, který jinak rád jezdí na kole a na výlety.

Devět cen útěchy, což je šampus a čokoláda, vyhrávají: Josef Šípek, Masarykovo nám. 312, Protivín, Pavel Stejskal, Sibiřská 1227, Milevsko, Petra Lecová, Větrná 806, České Budějovice, Hana Zabloudilová, Písecké předměstí 1348, Milevsko, Jiří Ciffra, Kpt. Nálepky 2340, Tábor, Monika Dvořáková, Rataje-Kozín č. 3, Milan Novotný, Švandy Dudáka 759, Strakonice, Jitka Houzarová, Vinařického 415, Písek a Milan Bradáč, Želeč u Tábora 72. Ceny čekají v příslušných redakcích. 

Blahopřejeme všem!

Kuriozitky z odpovědí

Telegram? To bylo něco jako dnes textovka, podal se na poště a pošťačka ho musela co nejrychleji doručit a přečíst příjemci... Telegram byl, když se narodilo dítě a otec to sděloval prarodičům... Údernice? To je kovová raznice. Nebo taky dělnice, která sloužila ke zvyšování produktivity práce. Abnormální dělnice... Trhačka rekordů. Pracovitá žena, která dělala nejvíc, co to šlo a ještě něco navíc. Dříčka, erotický symbol 50. let. Síťovka? Taška, která se dala složit do kuličky a zažívá znovuvzkříšení. Taška, ve které byl vidět celý nákup... Šusťák? Nepromokavý kabát, který jsem dostala v roce 1973 od našich z Tuzexu. Kabát, který šustil. Prý hrozně moderní, babička na něj stála frontu...

Soutěž je cool a vaše otázky hustý, máte můj wow! Napsala Petra Černá z Tábora 40+. Hustý je i to, že jsem to dopsala – uvedla Marie Klepáčková z ulice Karla Čapka v Milevsku. A Marie Samcová z Paseky připsala: „Kdybych náhodou vyhrála, hlavní cenu nechci. Nejmladší vnuci jsou na počítači už přilepený až přespříliš a ty jejich hry mě neberou. Krásné Vánoce všem!"

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace