Zřícenina Helfenburk vzkvétá pod rukama šikovných správců - Jižní Čechy Teď!
Zřícenina Helfenburk vzkvétá pod rukama šikovných správců - Jižní Čechy Teď!
Zřícenina Helfenburk vzkvétá pod rukama šikovných správců - Jižní Čechy Teď!
17. 8. 2019 8:57

Zřícenina Helfenburk vzkvétá pod rukama šikovných správců

Zřícenina Helfenburk vzkvétá pod rukama šikovných správců
Zobrazit galerii (3)
Zřícenina Helfenburk vzkvétá pod rukama šikovných správců
HELFENBURK – O zříceninu hradu Helfenburk se od března 2018 starají manželé Eva (52) a Jiří (57) Seberovi. Ke správcovství se tak trochu nechali přemluvit a podle toho, jaký kus práce už je za nimi vidět, udělali dobře. Prostranství okolo bývalého hradu je pečlivě udržované, což využil i režisér Zdeněk Troška, který tu nedávno natáčel část své nové pohádky. Trosky hradu po Rožmbercích jsou skvělými kulisami k pořádání různých akcí nebo svateb. Popovídali jsme si se současnými správci o minulosti, současnosti i plánech.

Jak se člověk stane správcem hradu?
Současný místostarosta Jiří Krajíc, který v té době seděl v radě města Bavorov (město má zříceninu ve svém vlastnictví – pozn. red.) nám navrhl správcovství, když bývalý správce už na to vzhledem ke svému věku nestačil. Rozhodovali jsme se asi půl roku. Padala pro a proti a nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme.

Co bylo pro a co proti?

Pro bylo to, že máme oba syny ženaté, podělili jsme je, nemáme dluhy, takže už nás nic netíží a nemáme malé děti. V podstatě tedy máme volné ruce pro práci tady. Hodně jsme toho dělali v Čichticích, kde bydlíme, tak jsme řekli, že by to tam už mohl dělat nìkdo jiný a rozhodli jsme se, že si vezmeme Helfenburk. Tři měsíce jsem nespala, než padlo rozhodnutí.

Hrad máte ve správě nebo v pronájmu?

Jde o pronájem, za který platíme městu polovinu vstupného.

Ale vstupné je tu docela nízké, takže to asi není velký výdělek. Vyplatí se to vůbec jako podnikání?

Tak to vùbec ne. Ona je to taková veselá bída. Musí to dělat nìkdo, kdo má ještě nějaké zamìstnání a má to jako přivýdělek. Jeden člověk to nezvládne a dva to neuživí tak, aby z toho mohli čerpat i v zimních mìsících, kdy je zavřeno. Jsme tu na živnostenský list, a když zaplatíme sociální a zdravotní, tak to vychází na jedenáct tisíc pro každého na měsíc. Z toho bychom se neuživili. Ale my už všechno máme a nejsme nikterak nároční. Manžel stále pracuje.

Z jakých financí se hradí opravy?

Opravy hradí obec. Tedy dává dřevo a manžel všechno sám opravuje a buduje. Sponzorsky nám třeba Stanislav Jiráň udělal zemní práce, které tu byly nutné. Najdou se ochotní sponzoři, kteří nám rádi pomùžou a za to jsme hodně vděční.

Musíte opravy konzultovat to s majitelem nebo je to jen na vás?

Postup je takový, že manžel nakreslí plánek, jako například na prodejní stánek pro vstupné a občerstvení, a dá to ke schválení na obec. Ta to může připomínkovat a po vzájemné dohodě pak dodá a zaplatí potřebný materiál. Co se týče hradu, je to tak, že my nahlásíme obci například jako teď, že se začaly sypat kameny z horního paláce. Ten se zavřel a oni budou z dotace přístí rok opravovat palác. To samé je se schodištěm.

V jakém stavu byl areál, když jste sem přišli?

Čtyři kozy, jeden smradlavý kozel, čtyři ovce a všude samé bobky a kopřivy. Přeberte si to, jak chcete.

Do čeho jste se pustili na prvním místě?
Byl tu den velkých ohňů, protože tu byla sbírka všeho haraburdí. Manžel dělal jako první záchody. Všechny kopřivy jsme vypleli a vozili jsme je pro představu po kolcích. A že jich bylo! Zbytek manžel seče křovinořezem.

Co jste věděli o hradu. Měli jste k němu nějaký vztah?

Byla jsem tu naposled dvakrát se školním výletem. Takže vyloženě srdeční záležitost to nebyla.

A teď?
Nakoupila jsem úplně všechny knihy, co vyšly o Rožmbercích i v antikvariátu. Celou zimu nic nedělám, než studuji Rožmberky a Vítkovce. Studuji i stavby a středověký život a zabývám se dějepisem. Takže vztah si budujeme.

Má hrad nějakou vlajku?

To nemá a právě to také v těch knihách hledám. Chtěli bychom udělat nìjakou zástavu nebo něco takového a mělo by to mít spojitost s Rožmberky. Nechali bychom ji ušít, ale museli bychom najít někoho, kdo by to dost precizně udělal. Chceme se vypravit do Třeboně, kde je toho po Rožmbercích nejvíc a nechat se inspirovat. Koupila jsem i knihu Znaky a erby a uvidíme.

Jaké máte plány do budoucna?

Zvelebovat! Chtěli bychom, aby to tady bylo útulné a hezké. Místo hospůdky, co byla dole, bychom rádi postavili srub, kde bude expozice. Tam by byly informace o Helfenburku. Je třeba opravit schodiště. Na rozhlednu by už brzy měly být umístěny štítky s popisky, na co se právě díváte. Příští rok se má opravit ten horní palác. Máme slíbenou elektriku, která tady není stejně jako voda. Chceme, aby to bylo zpřístupněné pro lidi s kočárky a aby se tu lidi cítili dobře.

Pořádáte tu nějaké akce?

Plánujeme na každý měsíc dvě. Chceme, aby se na hradě pořád něco dělo a akce aby se příliš neopakovaly.

Jaká jsou vůbec vaše původní povolání?

Já jsem dělala celý život logistiku a personální. Takže Občanský zákoník ano, ale Rožmberci ne. To asi chápete. Manžel dělá celý život obkladače.

Vychází vám obec vstříc?

Vycházíme dobře. Co potřebujeme, to jsme dostali. Já říkala rovnou starostovi, že jestli to vezmeme, tak bude mít se mnou peklo na zemi. Prostě mám ráda ve věcech pořádek. Spoustu věcí si uděláme sami, ale po obci pochopitelně chceme pomoc. Zůstane jim to tu pro další generace. Ale opravdu to klape dobře.

Kdo na Helfenburku za minulá léta udělal nejvíc práce?

To bylo v osmdesátých letech hnutí Brontosaurus. Byli to dobrovolníci, jezedáci jim sem vozili obědy a oni tu udělali spousty práce. Opravili bránu a spoustu dalších věcí. Ti to tady zvelebili hodně. Byli to středoškoláci a vysokoškoláci, kteří tu trávili prázdniny a dělali jen za jídlo. Dostavěli toho hodně. Ale tehdy jim do toho památkáři nemluvili a mohlo se dostavovat. Dneska už nedostavíte nic. Je to vedené jako zřícenina a nesmí se nic dostavovat, jen udržovat.

Co může turistùm toto místo nabídnout?

Tak je to jedna z největších zřícenin, co se v Čechách zachovala. Je to jediný hrad, který má dochované taflování v horním paláci. Vyhlídkovou věž. Je tu hodně prostoru na trávení volného času třeba s dětmi. Dělají se tu svatby. Jezdí sem školky a školy od doby, co tu už nejsou kozy.

Mohou si tu lidé třeba zaplatit pronájem na nějakou akci?

To záleží, jakou akci myslíte. Jestli by tu chtěl někdo slavit narozeniny tak to ne. To jsme vyzkoušeli. Spali tu celou noc a nejsem ochotná po nikom uklízet a opravovat rozbité vìci. Akce tohoto typu už tady nechci. Když tu bude nějaká svatba, není tu tedy elektřina, voda a jsou tu suché záchody. Ale pokud jim to nevadí a všechno si přivezou a uklidí, nejsem proti. Omladinu tady ale už nechci. Jinak sem jezdí šermířské skupiny a přespí tu a s těmi není problém. Delší přespávání tu nelze povolit. Kdyby se tu něco stalo, byl by problém. Hrad není pojištěný v noci. Jinak jsme všemu vstřícní.

A co plánujete? 

Budou tu 24. srpna Harcíři z Rokycan. A pak dvě akce v září, třeba na Václava Páni z Helfenburku se skupinou Markýz. Čeká nás také 19. října strašidelný halloween. A na jaře, až otevřeme, budou zase krásné Velikonoce pro děti.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.