Zvířata kvůli krmení ovocem umírají. Chovatelé žádají postihy - Jižní Čechy Teď!
Zvířata kvůli krmení ovocem umírají. Chovatelé žádají postihy - Jižní Čechy Teď!
Zvířata kvůli krmení ovocem umírají. Chovatelé žádají postihy - Jižní Čechy Teď!
3. 11. 2018 21:29

Zvířata kvůli krmení ovocem umírají. Chovatelé žádají postihy

JIŽNÍ ČECHY – Krmit zvířata připadá mnohým rodičům jako výchovné. Možná i jako záslužný čin, pokud do ohrady se zvířaty vysypou bedýnku jablek. Ale pozor! Na tyto dobré skutky zvířata umírají! V lepším případě mají velké zdravotní problémy. Daleko výchovnější je respektovat upozornění chovatelů, aby lidé nekrmili jejich zvířata, protože oni vědí nejlépe, jaké fatální důsledky nakrmení pár jablíčky nebo pečivem může mít. Chovatel navíc ztrácí přehled, kolik toho zvířata zkonzumují.

Zvířata kvůli krmení ovocem umírají. Chovatelé žádají postihy - Jižní Čechy Teď!

 

Letošní rok je díky velké úrodě ovoce a především jablek pro zvířata obzvlášť nebezpečný. Lidé sypou do ohrad celé přepravky svých přebytků ze zahrádek, zřejmě v domnění, že takové velké zvíře jako například kůň, toho může spořádat jakékoli množství. To je ale omyl. Jak prozradila zkušená chovatelka Šárka Kolářová z Dobrošova, u koní to funguje úplně jinak. „Ve stádu je vždy jeden dominantní kůň, který sní úplně všechno těm ostatním a na problém je pak zaděláno. Jsou i koně, kteří potřebují dietu a jablka či jinou než předepsanou stravu vůbec nesmí. Zvíře i chovatele pak čekají nemalé problémy. Kůň má velké zdravotní potíže, v lepším případě přebytek energie z velkého množství cukrů v ovoci, ale také koliky nebo schvácení kopyt. To je velmi závažný problém, při kterém se uvažuje i o utracení zvířete, kvůli jeho velkým bolestem i nákladné dlouhotrvající léčbě. Jde o ucpání rozvětvených cév, kdy odumře kopyto,“ popisuje problém chovatelka. „Lidé nám stále koně krmí i přes informační cedule, které mám umístěné po deseti metrech kolem celé ohrady. Někteří hází do ohrady jídlo i s igelitovým sáčkem, vysypou trávu ze sekačky a jiní si myslí, že zvířatům přilepší vánočním cukrovím. V Milevsku kolem Silvestra přišli majitelé o koně a při pitvě mu našli v žaludku zdobené perníčky a linecké cukroví s marmeládou. Někteří lidé se ještě cítí dotčeni, když jim řeknu, aby koně nekrmili. Vůbec si nedovedou představit, co nás to stojí úsilí a peněz, když dojde na léčení. Z tohoto důvodu podporuji petici, kde chovatelé zvířat požadují pokuty za krmení cizích zvířat,“ dodala chovatelka z Dobrošova u Milevska.

Je možné, že někteří chovatelé o petici zatím nevědí a mohou se k ní připojit i lidé, kteří chtějí zvířatům skutečně pomoci. Jde nejen o koně, ale také ovce, psy, kozy, krávy a další chovná zvířata. Zde je odkaz na webovou stránku s celým zněním petice: https://e-petice.cz/petitions/pokuta-za-krmeni-cizich-zvirat.html.

V petici je návrh na legislativní zakotvení pokuty až 100 tisíc korun za nedovolené krmení zvířat. Je to odůvodněno tím, že majitelé větších zvířat vynakládají až v této hodnotě finanční prostředky na léčbu. Chovatelé požadují právo majitelů hlídat si pozemek kamerovým systémem a případné viníky na místě zadržet do příjezdu policie. Iniciátoři petice tím chtějí zabránit zbytečnému úhynu zvířat, protože valná většina lidí informační cedule se zákazem krmení prostě nerespektuje.

Jak to vidí veterináři

Na další informace jsme se ptali manželů Novákových, kteří provozují ve Strakonicích veterinární kliniku Pod Kuřidlem. Veronika Nováková je veterinární lékařka, která již dvacet let chová koně. Radek Novák se ve své veterinární praxi zaměřuje na velká zvířata.

Setkali jste s případy, kdy měla zvířata ve volných výbězích potíže z nevhodného krmení či překrmování cizími lidmi?

Ano. Lidé většinou nevědomky chtějí přilepšit koním, ale i ovcím, kozám a kravám. Nejčastěji je to velké množství pečiva, ovoce a zapařená tráva ze sekačky.

Je vůbec vhodné, aby cizí člověk, krmil zvířata, která nejsou jeho?

V žádném případě nekrmit cizí zvíře! Nikdy nevíte, v jakém je aktuálním zdravotním stavu, jestli zrovna nemá trávicí potíže. A také nevíte, kolik toho ten den sežralo.

Jakým ovocem je možné koně krmit a v jakých dávkách?

Jedno jablko zřejmě koni neublíží, ale většímu množství a jinému ovoci bychom doporučovali se úplně vyhnout.

Co může koním způsobit nevhodná strava a konkrétně větší množství ovoce?

Při jednorázovém větším množství přijatého ovoce dochází k trávicím potížím. Kůň a všichni ostatní býložravci si musí postupně navyknout na novou složku potravy. To trvá i několik týdnů. Příčinou komplikací může být nejen velké množství, ale i například nahnilé nebo namrzlé ovoce. Nejčastějším zdravotním problémem po neadekvátním příjmu ovoce jsou kolikové stavy. Kolikou se označuje bolestivost břišní dutiny. V trávicím traktu se pomnoží nežádoucí mikroflóra, která produkuje plyny a toxiny. Dochází k rozpínání stěny střeva, což způsobí bolest. A může dojít až k zastavení peristaltiky střeva. Kůň je neklidný, kope pod sebe, válí se a nadměrně se potí. Jsou to akutní potíže, které se obvykle neobejdou bez zásahu veterináře, a pokud se neřeší, můžou skončit úhynem. Dalším zdravotním problémem může být laminitida – schvácení kopyt. Dojde k odloučení rohoviny kopyta od škáry kopytní. Příčinou tohoto stavu bývá zvýšený příjem cukrů a jiných karbohydrátů obsažených například v ovoci či pečivu. Dojde k pomnožení patogenní mikroflóry ve střevě, která produkuje toxiny. Tím dojde k otravě organismu. U koní se tato otrava projeví zánětem škáry kopytní. Příznaky tohoto onemocnění je kulhání, neochota k pohybu až celkové ulehnutí.

Co doporučujete těm, kteří mají přebytky ze zahrádek a chtěli by je chovatelům darovat?

Aby se domluvili s majitelem. Bez vědomí chovatele můžete ohrozit zdraví a život zvířat. Majitelé koní neradi vidí, když jim někdo jejich zvířata krmí. Zdravotní potíže pak stojí nemalé finanční prostředky za veterinární péči a mohou špatně skončit.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.