Zvířecí návštěvy, které pohladí duši





TÁBOR – Domov pro seniory G-centrum Tábor zpestřil svým klientům letní měsíce netradičními návštěvami – terapeutickým poníkem Koblížkem a exotickými papoušky, kteří přinesli nejen radost, ale i podporu duševní pohody a aktivizaci paměti.
Terapie za pomoci zvířat, známá jako zooterapie, není novinkou. Psi a kočky často navštěvují domovy seniorů, ale v posledních letech se stále častěji objevují i netradičnější terapeuti.
S poníkem až do pokoje
V červnu navštívila Domov pro seniory G-centrum Tábor Bára Kroupová, která klientům přivedla v rámci zooterapie svého poníka Koblížka. V této oblasti získala osvědčení, mimo jiné i od APSS ČR. Bára se svým speciálně vycvičeným poníkem navštívila seniory nejen ve společenských prostorách, ale i přímo na pokojích.
Tito malí koně jsou klidní, přátelští a díky své velikosti jsou ideální k interakci i s imobilními klienty. Do života seniorů přinášejí výjimečný dotek přírody, živého tvora – a hlavně radost.
Poník reaguje na pokyny vodiče, je zvyklý na kontakt s lidmi, s invalidními vozíky a případně i na nemocniční prostředí. Klienti si ho mohou pohladit, nakrmit, vyhřebelcovat, popovídat si s ním – a často i o něm.
Kontakt se zvířaty stimuluje nejen smysly, ale i paměť. Návštěva koňského kamaráda přinesla psychickou pohodu a lidé se rozpovídali i o vlastních vzpomínkách na dětství, venkov či zaměstnání.
Papoušci potěšili
Pracovníci Domova pro seniory G-centrum svým klientům přichystali v červenci další krásnou akci. Klienty navštívil chovatel exotických ptáků Milan Jarolímek, který se tomuto koníčku věnuje více než 20 let. Své znalosti a zkušenosti s chovem papoušků a snahou zlepšit vztah mezi lidmi a opeřenci předvedl s obrovským úspěchem.
Klienti měli možnost vyslechnout si velmi zajímavou přednášku o jednotlivých druzích ptactva a dozvědět se mnoho zajímavostí o jejich specifikách a způsobu chovu. Chovatel má aktuálně asi 50 ptáků, kteří patří k 11 různým druhům. Papoušci jsou zvyklí na kontakt, Milan Jarolímek je drží na ruce a učí je nosit kšíry, takže si je klienti G-centra mohli pohladit, nakrmit, dokonce i pochovat.
Přítomnost zvířat u lidí probouzí vzpomínky, podporuje komunikaci, pomáhá snižovat úzkost, stres i pocity osamělosti. Velmi často také motivuje k pohybu. Klienti jsou ochotnější si dojít za svým zvířecím kamarádem. Zvířata vytvářejí pozitivní atmosféru v celém zařízení – nejen klientům, ale i personálu.
Kateřina Dvořáková/-pi-
Diskuse k článku