Zdravotní pojišťovna nenašla půlmilion, který by mohl zachránit studentku - Jižní Čechy Teď!
13. 11. 2015 11:23

Zdravotní pojišťovna nenašla půlmilion, který by mohl zachránit studentku

Zdravotní pojišťovna nenašla půlmilion, který by mohl zachránit studentku
Zdravotní pojišťovna nenašla půlmilion, který by mohl zachránit studentku
Zobrazit galerii (4)
Zdravotní pojišťovna nenašla půlmilion, který by mohl zachránit studentku
KLATOVY – Náš zpravodajský portál se připojuje k vlně solidarity, která se zvedla na pomoc 23 leté studentce Západočeské univerzity v Plzni Iloně Vávrové. Dívka z Dolan na Klatovsku – tedy z oblasti někdejšího Prácheňského kraje, loni na jaře podstoupila v plzeňské Fakultní nemocnici operaci nádoru mozku. Chyběly jí měsíce do ukončení bakalářského studia sociální a kulturní antropologie, když se zjistilo, že její bolesti hlavy nejsou pouhou migrénou. Operace byla úspěšná, po ní podstoupila ozařování v pražském protonovém centru. Jenže nastaly nečekané komplikace, které po protonové léčbě podle lékařů ještě nikoho v České republice nepostihly. Postradiační myelitida znamená, že pacientovi následkem ozařování odumírají nervové cesty v míše a postupně ochrnuje. Dnes je Ilona Vávrová upoutána na invalidní vozík. Lékaři mladé dívky to nechtějí vzdát. Bojují o to, aby se minimálně její ochrnutí dál nezhoršovalo.




 

Dnes sice nemůže sama chodit, ale v klatovské léčebně dlouhodobě nemocných vyšívá a háčkuje, snaží se zaměstnat alespoň ruce. „Škoda, že nemůžu víc číst, protože jsem po podávaných kortikoidech oteklá a otok tlačí i na oči,“ říká. Ilona je statečná a odhodlaná. „Lékaři říkají, že rozpad buněk po ozařování se může sám od sebe zastavit. Nevědí ale kdy. Já věřím, že se to podaří a pak nastoupím na rehabilitaci do Kladrub. Já budu chodit! Udělám pro to všechno,“ říká. Když několik měsíců po operaci začala kulhat napřed na jednu nohu, pak i na druhou a začala ji ještě brnět ruka, lékaři se napřed obávali recidivy nádoru. To se naštěstí neprokázalo, ale nová diagnóza nebyla o nic příznivější. Postupné ochrnutí jako následek rozpadu buněk po ozařování. 

Jako určitou, i když zatím u nás oficiálně neuznanou naději pro stop tohoto procesu vidí v jejím případě lékaři lék Avastin. Jenže ten Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítla proplatit, jelikož jde podle ní o experiment. Avastin je vyzkoušený pro léčení postradiační myelitidy při klasickém ozařování, nikoliv při protonovém.

Celá kúra – kterou je zapotřebí zahájit velmi rychle – přijde na částku kolem 300 tisíc korun, s rezervou na případné opakování jde zhruba o půl milionu. Nepomohlo ani odvolání vůči verdiktu zdravotní pojišťovny. To podnítilo velkou vlnu solidarity mezi přáteli a spolužáky studentky. Její rodina zkouší oslovovat firmy, přítel Jan Koloros založil u České spořitelny transparentní účet, kam přátelé i zcela neznámí lidé posílají stokoruny i tisíce, co kdo může. Vypadá to nadějně. K pátku 13. listopadu je na účtu přes 145 tisíc korun. A na 27. listopad organizují kamarádi s kapelou New Kiss benefiční koncert v Klatovech s nadějí, že vyberou další větší částku. Ošetřující lékař nemůže lék objednat dříve, než bude jasné, že na úhradu jsou pohromadě peníze.

Rodina a přátelé to nevzdávají

Ilonu naštěstí neopustili její blízcí. Přes týden pobývá v klatovské léčebně dlouhodobě nemocných, na víkendy si ji odváží přítel Jan Koloros do Plzně. Chodí spolu už sedm let a vztah nezničila ani těžká nemoc.

Bohužel nikdo z rodiny není bohatý. Tatínek Ilony pracuje jako prodavač, maminka jako kuchařka, přítel je elektrotechnik. Co dnes dívce nejvíc chybí z někdejších aktivit? „Já jsem vždycky byla takový typický šprt. Chodila jsem do školy a na brigády, přivydělávala jsem si doučováním dětí. S Honzou jsme chodili do kina nebo na bowling a vždycky mě bavily ruční práce, pořád jsem něco tvořila, třeba adventní věnce,“ vypráví dívka. „Teď jen sedím a háčkuju nebo vyšívám, denně za mnou chodí mamka, taťka, spolužáci a kamarádi.“ Ilona má dva mladší sourozence, nedávno ji dojala šestiletá sestra Natálka. „Měla nakreslit rodinu a byla jsem tam i já, na vozíku. Věřím, že to není napořád, a že budu chodit aspoň o berlích. Ještě před měsícem jsem s maminou deset minut chodila tady v léčebně po chodbě.“

Onkologem mladé pacientky je lékař Vít Martin Matějka z Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. „Pan doktor našel několik studií, které prokázaly zlepšení postradiační myelitidy po užívání avastinu. Pojišťovna to odmítla s tím, že souvisejí s klasickým ozařováním, nikoliv protonovým,“ říká Ilona. Lékař Štěpán Vinakurau z pražského protonového centra objevil na podporu snahy zahájit tuto léčbu u Ilony Vávrové články v zahraničním tisku. Ty se týkaly postradiační myelitidy i po protonovém záření. To Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítla s tím, že jde o ojedinělé případy, a že účinky léku nejsou prokázány dlouhodobě. „Dozvěděla jsem se, že některé z dalších zdravotních pojišťoven by se snad k úhradě léku nestavěly tak striktně, jenže změnit pojišťovnu můžu jen jednou za rok,“ dodává dívka. Čas ale hraje proti ní. Proto se rodina a přátelé zalarmovali.

Přítel Honza založil v České spořitelně transparentní účet 2902729123/0800, na webu tohoto peněžního ústavu se kdokoliv může kdykoliv podívat, jaká je na něm částka a kdo jsou dárci. V pátek 13. listopadu se sešlo už přes 145 tisíc korun. Další dárci pomáhají i jinak. „Dostala jsem od jedné firmy telefon s rychlým internetem. To je moc fajn, protože v léčebně není wifi,“ raduje se dívka. A skutečně ji dojal nápad kamarádů, kteří v pátek 27. listopadu pořádají na její podporu benefiční koncert v klatovském hotelu Rozvoj. Kapela New Kiss bude hrát zadarmo, hotel dal prostory zadarmo, vstupné bude dobrovolné a veškerý výtěžek se přidá na účet.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.