Za vodu si obyvatelé Českých Budějovic připlatí necelou dvacetikorunu měsíčně

„U vodného a stočného se cena navyšuje. Pokud počítáme s průměrnou měsíční spotřebou tři kubíky vody na jednoho obyvatele, tak zaplatí o necelou dvacetikorunu víc. Jsem přesvědčen o tom, že takový nárůst mnohdy lidé ani nepoznají. Ale zdražení muselo přijít, abychom nějakým způsobem udrželi vodohospodářský majetek,“ zmínil náměstek primátorky Petr Maroš.
Pokud jde o republikové porovnání krajských měst, budou mít České Budějovice druhu nejlevnější vodu hned po Karlových Varech, kde vyjde kubík na 79 korun. „Naopak u některých měst jsme o desítky procent levnější, a to je pro nás podstatné. Chceme, aby byl život v našem městě příjemný a finančně únosný,“ dodal náměstek. Nejdražší z krajských měst budou Liberec a Ústí nad Labem, kde obyvatelé v příštím roce zaplatí 112,45 koruny za kubík vody.
Úspory nechce vedení Českých Budějovic hledat ve zdražování, ale v provozních nákladech. „Opravdu hledáme každou korunu, která se dá ušetřit, abychom nemuseli konečnou cenu obyvatelům zvyšovat víc, než je nutné,“ poznamenal Petr Maroš.
Jihočeský hejtman Martin Kuba doplnil, že cena vodného a stočného se promítá i do rozpočtu z pachtovného, které městu platí Čevak. „Více o té částce chceme diskutovat pro následující rok, protože se bude měnit i legislativa. Ta bude ukládat, že naprostou většinu toho, co vyberou města z nájmu vodohospodářské infrastruktury, do ní budou muset vrátit. To se tady historicky nedělo, zákon to neříkal. A tyto peníze se tedy mohly v rozpočtu použít na něco jiného. To si možná málokdo uvědomuje, že pak budeme muset trubky najít, vykopat, opravit a za městské peníze udělat nové povrchy,“ uvedl Martin Kuba s tím, že tato změna bude mít velký dopad do investic měst a obcí.
Diskuse k článku