Adventní koncert o zlaté neděli naplnil celý sál komunitního centra Roudná
Hudebně-literární seskupení Hamave na své koncerty zve různé hosty. Tentokrát se návštěvníci mohli potěšit zpěvem pěveckého sboru Novita pod vedením Evy Králové, hudbou v provedení žesťového souboru Takvintet pod vedením Richarda Mlázovského. Na hoboj hrál Jiří Vlášek, klavírní doprovod obstarala Martina Pechová a průvodním slovem se svými básničkami večerem provázela Věra Hanzalová. Tichou noc přednesl jako sólo jeden člen Novity.
Sopránový part zpívala Hana Žvachtová. Svůj mezzosoprán rozezněla Karolína Berková v moravské lidové koledě Vím já kostelíček, píseň uvedla takto: „Tuto koledu jsem objevila letos a moc mne to potěšilo, protože moje babička pocházela z Hané.“ Obě zpěvačky také zazpívaly v několika skladbách duet.
Řadu posluchačů vzal koncert za srdce. Publikum odměňovalo všechny hudebníky, muzikanty a zpěváky upřímným a zaslouženým aplausem.
Hamave jako seskupení vzniklo v roce 2012. Skládá se ze tří dam: Hana Žvachtová, Martina Pechová a Věra Hanzalová.
Věra Hanzalová odpověděla na několik otázek.
Čí byl nápad vytvořit hudebně-literární seskupení?
To vymyslela Hana Žvachtová. Oslovila Martinu Pechovou a mě. Všechny jsme se potkávaly na zpívání. Hudba nás dala dohromady. Slovo dalo slovo a seskupení bylo na světě. Název pochází ode mne. Byl to vlastně pracovní název ze začátečních slabik našich křestních jmen. A nakonec jsme ho nechaly jako oficiální pojmenování.
Jaké pořádáte akce?
Společně organizujeme v průběhu roku několik koncertů, na které zveme různé hudebníky jako hosty. Tradiční už je například koncert v létě na svátek sv. Vavřince v Dírné v rámci pouti, kde zpívá třeba Vratislav Kříž. Někdejší dlouholetý sólista opery Národního divadla odtamtud pochází. Pak třeba pořádáme adventní jako nyní v Roudné, nebo velikonoční koncert. Pak také každá z nás má své vlastní aktivity.
Vím, že kromě večerů poezie vy organizujete v Soběslavi Rybovu Českou mši vánoční.
To je pravda. Každý druhý rok to mám na starosti od roku 2013. Spolupracují s námi muzikanti z táborského souboru Bolech, zpívají zpěváci ze sborů ze Soběslavi, Plané nad Lužnicí nebo Tábora a Sezimova Ústí a další hudebníci. Jako sólisté vystupují Karolína Berková, Hana Žvachtová a barytonista Vratislav Kříž. Tenorový part několikrát zpíval Martin Šrejma a loni to byl Josef Moravec, oba současní sólisté opery Národního divadla v Praze.
Co máte v plánu jako Hamave na příští rok?
Pracujeme na novém pořadu, který bude mít novou osnovu. Konkrétnější v tuto chvíli být ale nemohu. V tradičních koncertech samozřejmě chceme pokračovat.

Diskuse k článku